in

GPU Performansını 5 Basit Adımda Artırın!

GPU Performansını 5 Basit Adımda Artırın!
GPU Performansını 5 Basit Adımda Artırın!

GPU Performansını 5 Basit Adımda Artırın!

GPU’nuzun daha yüksek bir performansa sahip olması, GPU desteğiyle çalışan her şeyin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bununla birlikte, bazı basit adımları uygulayarak GPU (Grafik İşlem Birimi) performansını artırabilirsiniz. GPU performansını artırabilecek bazı ipuçlarına, içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

GPU Performansını 5 Basit Adımda Artırın!

1) Yazılımınızı güncelleyin

İşletim sistemi yazılımınızı ve sürücülerini güncel tutarak GPU’unuzun daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, yapılan güncellemelerin verimi artırması kesin olmasa da grafik kartınızı yavaşlatan sorunları onarır. Bu durum da performansı olumlu etkiler.

graphic card

2) Bazı yazılım değişiklikleri yapın

Birtakım yazılım değişikleri yaparak grafik kartınızın performansını artırmanız mümkün. Bunu, donanım hızlandırmalı GPU zamanlamasını açarak yapabilirsiniz. Bu özellik, Windows 10 ve sonraki sürümlerde; grafik görevinin bir miktarını CPU yerine GPU’ya verilmesini sağlar. CPU’nuza aşırı yüklenildiğinde GPU’ya gönderilen bilgilerde gecikme yaşanabilir ve bu durum da GPU’nun performansını olumsuz etkiler. Ancak hızlandırılmış GPU zamanlamasını açtığınızda; CPU’da meydana gelen bir darboğazı en aza indirgeyebilirsiniz. Ancak grafik kartınız zaten CPU’dan yüksek bir seviyede çalışıyorsa, bu özelliği açmayın. Bununla birlikte, söz konusu özelliği açmak için aşağıdaki adımları izleyin.

  • Windows’ta Ayarlar’ı açın
  • Ardından Sistem seçeneğine tıklayın
  • Ekranı aşağı kaydırarak Grafik Ayarları’nı seçin
  • Son olarak, Donanım hızlandırmalı GPU zamanlama seçeneğini aktif hâle getirin.

Not: Bu özellikten faydalanabilmeniz için grafik kartınızın donanım hızlandırmalı GPU zamanlama özelliğini destekliyor olması gerekir.

amd gpu

3) Arka plan uygulamalarını kontrol edin

GPU’nun yoğun olarak kullanılmasını engellemek adına birden fazla programı aynı anda çalıştırmamaya dikkat edin. Aksi takdirde GPU’nuz, sizin için asıl önemli olan program için yeterli performansı gösteremeyebilir. Diğer programları kapatın ve sizin için en önemli olan hangisiyse onu açık bırakın.

4) Cihazınızı temizleyin

Daha uzun ömürlü ve verimli olması adına grafik kartınızı temiz tutmanız önemlidir. Toz birikmesi sonucunda grafik kartınız ısı sınırını aşabilir ve aşırı ısınma, grafik kartınız için zararlıdır. Ayrıca ısı sınırı aşıldığında kapanmalar meydana gelebilir. Bu nedenle bilgisayarınızı düzenli aralıklarla temizlemeyi ihmal etmeyin.

Cleaning gpu

5) Soğutmanızı yükseltin

Bilgisayar kasanızda yeterli sayıda havalandırma alanı yoksa, başka bir bilgisayar kasasına geçmeniz daha iyi olacaktır. Bununla birlikte, bilgisayar kasanızı duvar dibine veya direkt zemin üstüne yerleştirmek yerine; aşırı ısınmayı engelleyecek düz ve serin bir yüzeyin üstüne yerleştirmeniz daha iyi olacaktır. GPU’nun aşırı ısınmasını engellemek adına aldığınız bütün önlemler, onun performansını artırmaya yarar.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iOS 16 güncellemesi nasıl yüklenir?

iOS 16 Güncellemesi Nasıl Yüklenir?

WhatsApp’a Gelen 5 Yeni Özellik!

WhatsApp’a Gelen 5 Yeni Özellik Nedir?