in

Instagram Güvenli Mi? Kimlik Avı Kurbanı Olmayın! İşte İpuçlarımız

instagram güvenli mi - instagram hesabım çalındı

Instagram Güvenli Mi? Kimlik Avı Kurbanı Olmayın! İşte İpuçlarımız:

Siber dolandırıcılar ya da siber korsanlar kaç takipçiniz ya da kim olduğunuz ile ilgilenmezler. Ana hedef sizmişsiniz gibi görünse de aslında ana hedef tamamen takipçileriniz. Instagram hesabı çalınarak hedef olduğunu düşünen kişiler aslında birer araçlar. Bu içeriğimizde Instagram güvenli mi? Sorusunu soruyor ve kimlik avı saldırılarından nasıl korunmamız gerektiğini anlatıyor. Instagram güvenli mi sorusundan önce Instagram kimlik avı nedir bunu öğrenmemiz gerekiyor.

Instagram Kimlik Avı Nedir?

Hem siber korsanlar hem de siber dolandırıcılar bu yolu oldukça fazla denerler. Bu yüzden bütün kullanıcıların dikkat etmesi gereken büyük bir saldırı. Kimlik avı saldırısı ile profiliniz çalınır. Eğer profiliniz ile mailinizin parolası aynı ise mailiniz de çalınır. Tabii ki o maile bağlı diğer hesap ve profilleriniz de. Ne kadar çok şeyi çaldırdık.. Bunların yanında ayrıca takipçilerinizi de kolaylıkla dolandırabilir ya da onları hedef haline getirebilirler.

Instagram Kimlik Avı Dolandırıcılığının Belirtileri:

  • Dil bilgisi ve noktalama işaretlerinin doğru kullanılmaması
  • Tinyurl, Bitly vb. gibi sitelerle gönderilen linkler
  • Instagram veya Facebook’tan size DM yoluyla gönderilen resmi bildirimler
  • Acil para gönderme istekleri
  • Kabataslak yeniden yönlendirme URL’lerine sahip bağlantılar
  • E-postadaki resim veya ekler tam olarak yüklenmiyor hatası
  • İsminize özel gelmeyen mail ya da SMS (Kişisel veri sızıntısı yaşadıysanız isminize özel olarak da gelebilir.)

Instagram, Facebook, Twitter ya da herhangi bir kurum sizden mail yolu ile asla kişisel veri ya da finansal veri talebinde bulunmaz. Eğer Instagram size bir mail atıyorsa bu mailin uzantısı sadece ve sadece instagram.com’dur. Örneğin: [email protected], [email protected] gibi.

İlgili:

Instagram’daki Kimlik Avı Saldırısını Nasıl Şikayet Edebilirim?

Eğer herhangi bir saldırıya uğradığınızı düşünüyorsanız, bu talimatları izleyin veya şüpheli e-posta/mesaj aldıysanız hesabınızı güvenceye almayı ya da kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Fakat önceden güvenlik önlemleri almak her zaman sizi kimlik avı saldırılarına karşı korurken aynı zamanda profil ve hesaplarınızı da her zaman güvende tutar. Unutmayın Instagram profilleriniz üzerinden iki faktörlü kimlik doğrulama uygulaması kullanmanız mümkün. Yedek kodları kaybetmemek şartıyla iki faktörlü kimlik doğrulama uygulaması kullanın. Bunun yanında güçlü bir parola oluşturun. Güçlü bir parola oluşturmayı bilmiyorsanız herhangi bir parola yöneticisi üzerinden güçlü bir parola oluşturabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi, konumunuzu ve özel bilgilerinizi her zaman kendinize saklayın. Mesajlara ve e-maillere karşı her zaman dikkatli ve temkinli olun. Kaynağını bilmediğiniz herhangi bir dosyayı indirmemekle beraber maili bile açmayın. Üçüncü parti uygulamalara erişim izni verirken nelere eriştiğine ve neden erişmek istediğine detaylı bir şekilde hakim olun.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

veri güvenliği - siber güvenlik - lorentlabs

Verilerinizi Korumak İçin Uymanız Gereken En Önemli 31 İpucu

kaspersky vpn - proxy ve vpn arasındaki fark - proxy vs vpn

VPN Hizmetleri ile İlgili En Çok Sorulan Soruları Cevapladık!