in

iPhone Sizi Her An İzliyor! Nasıl Kurtulursunuz?

iphone sizi her an izliyor - iphone güvenliği - mobil güvenlik - siber güvenlik
iphone sizi her an izliyor - iphone güvenliği - mobil güvenlik - siber güvenlik

iPhone kullanıcısı arkadaşlarımız için hazırladığımız bu içerik umarım işe yarar.

Bu tür şeyler varken dijital dünyamızda gizlilik fikri en iyi ihtimalle bir saçmalık gibi görünüyor. Ya da aldatmaca. Evet dijital dünyada gizlilik ve güvenlik kesinlikle bir aldatmaca zaten.

Kullandığımız cihazlar hakkında bilgi edinmeye devam ettikçe, daha önce hiç düşünmediğimiz şeyler de dahil olmak üzere bizi birçok şekilde izlediklerini görüyoruz.

iPhonelarda da maalesef farklı değil. Facebook gibi uygulamalardan yardım almadan bile, her hareketinizi takip etmek için ortaya iyi bir iş koyuyorlar.

Fakat kesinlikle bilmeniz gereken bir var. Nereye gittiğinizi takip eden gizli haritaya nasıl erişeceğinizi ve devre dışı bırakma adımlarını burada bulabilirsiniz.

İPhone’dan saklanan sır yok!

En azından, bulunduğunuz yer açısından değil. Hiç iPhone bir telefonun arabaya bindiğinizde nasıl otomatik olarak yol tarifi alabileceğini merak ettiniz mi? Ya da gün içinde iş yerinizden evinize gittiğini nasıl anlıyor?

Bu yalnızca konum hizmetlerinin bir parçası değil, aynı zamanda “Önemli Konumlar” adı verilen ayrı ve daha derinlemesine bir şey.

Bu özelliği şu şekilde kapatabiliriz:

İPhone’unuzun ayarlarını açın.
Gizlilik sekmesine girin.
Konum Servisleri bölümünü açın.
Ardından Sistem Hizmetleri’ni açın.
Önemli Konumlar’ı görene kadar aşağı kaydırın ve üzerine dokunun.

Şifrenizi girdikten veya telefonunuzu FaceID/TouchID ile açtıktan sonra, ziyaret ettiğiniz konumların bir listesini görürsünüz. Şimdi, bazıları size kapalı gibi görünebilir, ancak bunun nedeni konumun her zaman kesin olmamasıdır.

Bir yere dokunduğunuzda, nerede olduğunuzu gösteren bir harita da dahil olmak üzere daha ayrıntılı bilgiler içeren bir sayfa açılır. Seni tam olarak doğrulamamış olsa bile, bölgede olmanı sağlayabilir.

Bunu kapatabilirsin.

Bireysel olarak, konumları artık telefonunuzda saklanmayacakları şekilde düzenleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, içinde bulunduğunuz herhangi bir şehre ve ardından bir sonraki ekranda, sağ üst köşedeki “Düzenle” düğmesine dokunun.

Bu, konumun yanında kırmızı bir daire oluşturacak ve daha sonra kaldırmak için üzerine dokunabileceksiniz.

Farklı bir içeriğimizi buraya tıklayarak hızlıca okuyabilirsiniz.

İçeriği Oyla
photoshop nedir - photoshop ile ilgili 5 bilgi - photoshop fligran silme

Photoshop Programı ile İlgili 5 Özel Bilgi!

çevrimiçi ortamda mahremiyet - çevrimiçi ortamda gizlilik - internette gizlilik - online mahremiyet - siber güvenlik

Çevrimiçi Ortamda Mahremiyet İçin 7 Gizlilik Aracı! Kaçırmayın!