in

IPS Ekran Nedir? Neden Tercih Etmelisiniz? 5 Neden!

ips-nedir
ips-nedir

IPS Ekran Nedir? Neden Tercih Etmelisiniz?

Gelişen teknoloji ile beraber pek çok teknolojik ürün de akıl almaz değişimlere uğruyor. Örnek olarak verebileceğimiz monitör ve ekranlarımız ise boyutlarının yanı sıra pek çok yönden de gelişmeye devam ediyor. Renk ayarlarından cam kalitesine kadar pek çok yönden ekranlar değişiklik gösteriyor. Ekran türlerinden bir tanesi olan IPS ekran ise pek çok kullanıcının dikkatini çekiyor. Bu içeriğimizde IPS ekran nedir sorusuna yanıt arıyoruz.

IPS Ekran Nedir?

IPS teknolojisi ekrana sıvı kristaller dağıtarak çalışan ve LCD teknolojisi kullanan monitörlere verilen isimdir. Basit bir şekilde anlatmak gerekir ise sıvı kristaller ışığı ekranın piksellerine yansıtır ve elektriksel deşarjların sonucu olarak gösterilecek renkler oluşur. IPS ekranları LCD ekranlardan ayıran bir diğer özellik ise ışığı yansıtma şeklidir. LCD ekranlar ışığı dikey olarak yansıtır. Ancak bunun aksine IPS ekranlarda ışık yatay olarak yansıtılır. Böylece ortaya daha canlı ve doygun renkler ortaya çıkar.

IPS Ekran Avantajları ve Dezavantajları:

IPS ekranın pek çok avantajı mevcuttur. Bu avantajlardan bir tanesi diğer ekranlara oranla %30 enerji tasarrufu sağlıyor oluşudur. Bunun nedeni ise IPS ekranlarda bulunan beyaz ışığın daha akıllı davranarak daha karanlık ortamlarda azaltılmış yoğunluk ile parlamasıdır. Anlayacağınız ortama uyum sağlayarak enerji maliyetini minimuma düşürür.

Tabii sadece ekonomik olarak yarar sağlamıyor IPS ekranlar. LCD ekranlara göre daha yüksek görüntüleme açısı vardır. 178 °’ye ulaşan bu açılar sayesinde sabit bir ekranda farklı noktalardan aynı görüntüyü görmek mümkündür. Bu nedenle IPS ekranlar büyük alanlar için oldukça uygundur. Aynı zamanda cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve tabletler gibi ekranın sık sık yer değiştirdiği cihazlar için de IPS ekran oldukça önemlidir. IPS ekranlar parmakla basıldığında siyah nokta göstermediğinden dokunmatik ekranlarda tercih ediliyor. Aynı zamanda LCD ekranların 60 ila 75 Hz arasında değişen yenileme hızlarına karşı IPS ekran 240 Hz vererek kullanıcılar için oldukça iyi deneyim sunar.

Her ne kadar faydalarından bahsetmiş olsak da QLED ve OLED ekranlara göre televizyon açısından memnun etmemesi doğal. Renkleri ve eşyaları oldukça iyi göstermesine karşın özellikle koyu renklerde problemlerin yaşandığını biliyoruz. Ayrıca tepki süresinin diğer ekran türlerine göre biraz yavaş kalması da oyuncular tarafından tercih edilmeyen özelliklerden.

Eğer bir monitör veya bilgisayar alacaksanız IPS ekranın ne olduğunu öğrenmekte fayda var. Ayrıca bu ekran türünün diğerlerine oranla daha ucuz olduğunu hatırlatalım. Ucuz olmasına karşın diğer ekranlara oranla daha tasarruflu olmasıysa iyi bir özellik. Eğer ekran tercihi yapıyorsanız ve sınırlı bütçeniz var ise IPS ekranları tercih etmekte fayda var. Bu içeriğimizde sizlere IPS ekranının ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir. Sağlıcakla kalın!

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

1 Comments

Leave a Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PAXG coin nedir

PAXG Coin Nedir? Pax Gold Özellikleri Nelerdir?

uefi

Uefi Nedir? UEFI Özellikleri Nelerdir?