in

OBS Studio Nedir? Ekran Kaydı Alma ve Canlı Yayın Aracı!

Bilgisayar ekranınızda yaptığınız işlemleri kaydetmek istiyorsanız ekstra bir programa ihtiyaç duyuyorsunuz. Çünkü pek çok bilgisayara ekran kaydediciler varsayılan olarak yüklü gelmiyor. Eğer siz de ekranınızı kaydetmek istiyorsanız kullanabileceğiniz en popüler kayıt aracı OBS Studio. Üstelik ekran kaydetmenin yanında bir çok özellik ile beraber kullanmanız mümkün. Ayrıca tamamen ücretsiz olması da kullanıcılar için oldukça cazip hale getiriyor. Bu yazımızda OBS Studio nedir? OBS Studio nasıl kullanılır? Sorularına yanıt verip özelliklerine değineceğiz.

OBS Studio nedir?

OBS Studio ücretsiz, açık kaynak kodlu ve platformlar arası ekran kaydetmenize olanak sağlayan bir uygulamadır. Sunduğu ara yüz ve özellikler ile neredeyse tüm yayıncılar ve Youtuber’lar tarafından tercih ediliyor. Ayrıca yalnızca ekranınızı kaydetmenize izin vermekle kalmıyor kameranızdan aldığı görüntüyü de kaydederek anlık reaksiyonlarınızı ekranınız ile birleştiriyor.

Bir başka özelliği de neredeyse tüm canlı yayın platformlarına yayın anahtarınızı bağladığınız takdirde canlı yayın yaptırabilmesidir. Yani Twitch ve Youtube gibi canlı yayına imkan sağlayan platformlarda yaptığınız yayınları bu araç ile kontrol edebilirsiniz. Canlı yayın sırasında gösterilecek ekranı belirleme, kamera boyutunu belirleme ve canlı yayınlarda gördüğümüz hazır görsellerin ekranda kalmasını sağlama gibi işlemleri bu uygulama ile kontrol etmeniz mümkün. Yani bu uygulama sayesinde kendi yayınınızın rejisi olabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız canlı yayınları da bu uygulama ile kaydetme olanağınız var.

OBS Studio nasıl kullanılır?

OBS Studio kullanmak için OBSProject sitesinden uygulamamızı indirerek kuralım. Kurduğumuz uygulamayı açarak ekran kaydı almaya başlamanız mümkün. Uygulamayı kullanmak işte bu kadar kolay. Ancak uygulama içerisinde bulunan bazı ayarlar daha fazla performans almanıza imkan verecek. Bu ayarları kendi sistemlerinize göre ayarlayarak performansınızı arttırmanız mümkün.

Ekran ve kamera ayarları

Uygulamayı ilk açtığınızda karşınıza iç içe sonsuzluğa giden bir ekran karşılayacak. Bu ekranların sol alt kısmında bulunan kısımda görüntü ve kamerayı kontrol etmemiz mümkün. Sahneler ismi verilen bu alana yeni bir eleman oluşturun. Daha sonra sahneler seçeneğinin hemen sağında bulunan kaynaklar kısmının altındaki ” + ” tuşuna basın ve bir eleman oluşturun. Bu elemanın hangi işlevi görmesini istediğini seçin. Örneğin yalnızca oyunu kaydet veya tüm ekranı yakala gibi komutlar verebilirsiniz. Elemanınıza bir isim vererek kaydedin. Sahne sayısını arttırarak ekrana vereceğiniz görüntüleri özelleştirmeniz mümkün. Tüm ekran ayarları bu şekilde yapıldığı için yazıyı uzatmamak adına detaylandırmıyorum.

Sahneler kısmından yeni bir sahne oluşturup kameranızı kaydetmenizi isterseniz açılır pencerede özelleştirmenizi isteyecektir. Burada bulunan ayarları dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Üstelik uygulamanın Türkçe olması da ayrı bir kullanıcı avantajı sağlıyor.

Ses ve kayıt ayarları

Ekranı nasıl kaydedeceğinizi ayarladıktan sonra sırada kayıt kalitesi ayarları var. Bu ayarı yapmak için sağ altta bulunan ayarlar seçeneğine tıklayın. Ardından açılır sayfadan çıkış seçeneğini seçiyoruz. Burada bulunan bit hızı seçeneği canlı yayın yapmak isteyenler için. Eğer canlı yayın yapmak istiyorsanız internet hızınıza göre bit hızını arttırıp düşürebilirsiniz. Ancak sadece ekranınızı kaydetmek istiyorsanız burada bulunan kayıt kalitesi ayarını düşük, normal ve yüksek olarak ayarlamanız mümkün. Ayrıca dosya biçimini de değiştirebilirsiniz.

Ses ayarlarını yapmak içinse yine ayarlar kısmında bulunan ” Ses ” seçeneğine tıklıyoruz. Burada bulunan ayarlar ile kayıt cihazını seçmeniz mümkün. Ayrıca ses bit hızınızı ve ses kanallarınızı burada bulunan ayarlar ile yapabilirsiniz. Tüm ayarları yaptıktan sonra ayarları kaydedip uygulamaya dönebilirsiniz.

OBS Stuido ile canlı yayın yapma

Tüm ayarlamalarınızı yaptıysanız ve OBS Studio’yu canlı yayın yapmak için kullanmak istiyorsanız geriye yapmanız tek bir şey kaldı. Yayın anahtarınızı OBS Studio’ya tanımlamak. Bu işlemi yaptıktan sonra dilediğiniz canlı yayın platformunda yayınızı yapabilir ve OBS Studio ayarlarınızı canlı yayınınızda sergileyebilirsiniz. Canlı yayın yapmak için bir canlı yayın anahtarına ihtiyacımız var. Bu yayın anahtarı her kullanıcı için özel olur. Yani kimlik numaranız gibidir. Dolayısı ile bunu hiç kimse ile paylaşmamanız lazım. Ayrıca canlı yayın platformuna hesabınızı bağlayarak da yayınınızı açmanız mümkün.

Canlı yayın anahtarı ile yayın açma

Yayına geçmek için canlı yayın platformumuzun yayıncı ara yüzünde bulunan yayın anahtarımızı kopyalıyoruz. Ardından OBS Studio’yu açıyoruz. Ayarlar kısmını açıp ” Yayın ” seçeneğini açıyoruz. Burada bulunan listeden canlı yayın açmak istediğimiz platformu seçelim. Daha sonra karşımıza çıkan yere yayıncı kimliğimizi ve yayın anahtarımızı yapıştıralım. Kaydedip uygulama ara yüzüne dönelim ve sağ altta bulunan yayını başlat butonu ile yayın açabilirsiniz.

Hesap bağlayarak yayın açma

OBS Studio ayarlarını açalım. Yine burada bulunan listeden yayın açmak istediğimiz platformu seçelim. Ardından hesap bağla seçeneğine basalım. Açılan sayfada gerekli bilgileri doldurarak OBS Studio’ya yetki veriyoruz. Daha sonra kaydedip ayarlar sekmesini kapatalım. Yine sağ altta bulunan yayını başlat seçeneğine tıklayarak yayın açmanız mümkün.

Bu içeriğimizde tamamen ücretsiz olan ekran kaydı alma ve canlı yayın açma aracı olan OBS Studio nedir ? Sorusuna yanıt verdik. Umarım bilgilendirici bir içerik olmuştur. Aklınıza takılan soruları yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefonunuza İndirebileceğiniz En Gerekli Uygulamalar

Telefonunuza İndirebileceğiniz En Gerekli Uygulamalar

Güvenli Çevrimiçi ve Mobil Bankacılık - mobil bankacılık - çevrimiçi bankacılık - online bakacılık - güvenlik bankacılık - banka uygulamaları

Güvenli Çevrimiçi ve Mobil Bankacılık için 9 İpucu! Kaçırmayın!