in

Kontrast Değeri Nedir? Doğru Kontrast Değerine Sahip Ürün Nasıl Seçilir?

internetten daha etkili arama - google'dan etkili arama - kaliteli arama motorları - en iyi arama yolları - görsel arama yöntemleri
internetten daha etkili arama - google'dan etkili arama - kaliteli arama motorları - en iyi arama yolları - görsel arama yöntemleri

Yeni bir televizyon, kamera, telefon veya ekran barındıran herhangi bir şey satın alacaksanız dikkat etmeniz gereken şeylerin başında kontrast değeri gelir. Ancak kontrast değeri nedir ve doğru kontrast değeri nasıl seçilir gibi soruların cevaplarını bilmiyorsanız endişelenmeyin. Bu makale ile birlikte kontrast değeri nedir sorusuna yanıt ararken, doğru oranın nasıl seçildiğine değineceğiz.

Kontrast Değeri Nedir?

Kontrast değeri sahip olunan cihazdaki en koyu siyah ile en açık beyaz arasındaki farka verilen isimdir. Başka bir deyişle minimum parlaklık ile maksimum parlaklık arasındaki farktır. Örneğin 1000:1 oranında kontrast değerine sahip olan bir cihazdaki en parlak beyaz en koyu siyahtan tam 1000 kat daha parlaktır. Düz bir mantıkla düşününce kontrast değeri ne kadar yüksek olursa ekran kalitesi de o kadar artar. Çünkü ekranda oluşan siyah daha koyu görüleceği gibi diğer renkler de daha doygun görünecektir. Böylece ortaya daha doğal ve net görüntüler ortaya çıkacaktır. Ancak ekranın sunduğu görüntü dış aydınlatma ve ekran türü gibi koşullara göre değişkenlik gösterdiği için her zaman yüksek değerli kontrastın daha iyi olduğunu söylemek tam anlamı ile doğru olmaz. Örnek verecek olursak 200:1 oranında bir kontrast değerine sahip projektörü çok ışık alan bir ortamda kullandığınız takdirde alacağınız performans artacaktır. Yani kontrast değeri yüksek olan cihazlar her ortamda yüksek performans gösterecek diye bir kaide yoktur.

Doğru Kontrast Değerine Sahip Ürün Seçmek:

Kontrast değeri yanıltıcı olabileceğinden seçmek çaba gerektirir. Özellikle bir ekranın zengin siyah seviyelerini ve doğal görünümlü görüntü sunabilmelerini tahmin etmek oldukça zordur. Tabii bu seviyeleri test etmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler var. Bunların başında göz testi geliyor. Alacağınız ürünü teknolojik marketlerde test ederek deneyimlemek şüphesiz en garanti yol. Test ettiğiniz ekran siyahları soluk ve gri gösteriyorsa kontrast değeri düşüktür. Tabii gözünüz sizi yanıltıyor ise kullanabileceğiniz başlıca seçim yolları şöyledir :

ANSI Değerlerini Yayınlayan Satıcıları Tercih Edin : Kontrast değerinde bir standart olan ANSI Amerika menşeili bir enstitüdür. Ekranın gerçek kontrast aralığının daha doğru bir şekilde ölçülmesini esas alır. Ancak bu değerler düşük olma eğiliminde olduğu için pek çok şirket ANSI değerini açıklamaktan kaçınır. Bu değerleri açıklama özgüvenine sahip şirketlerin iyi ekranlar ürettiğini söylemek pek de yanlış olmaz. ANSI kontrast değerinde esas alabileceğiniz bir standarttır.

Arkadan Aydınlatma Teknolojisinden Uzak Durun : Yüksek kontrast oranına sahip bir televizyon arıyor iseniz arkadan aydınlatmalı LED televizyonlardan uzak durun. Yeni nesil OLED televizyonlar arkadan aydınlatmalı olmadan görüntü sunduğundan daha doğal ve keskin görüntüler oluşturur. Yani OLED televizyonlar LED’lere göre daha kaliteli izleme deneyimi sunacaktır.

Karşılaştırmaları Aynı Üreticinin Farklı ürünlerine Göre Yapın : Her şirket kendi kontrast değerlerine farklı yollardan ulaşır. Bu da bir üreticide yüksek olan değerin diğerinde düşük olması anlamına gelir. Eğer alacağınız ürünü aynı markanın diğer ürünleri ile kıyaslarsanız doğru bir kıyaslama yapmış olursunuz. Tutarlı rakamalar elde etmek için bu yöntem oldukça hayatidir.

Bu içeriğimizde kontrast değeri nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Ayrıca doğru kontrast değerine sahip ürün seçerken dikkat etmeniz gereken yollardan bahsettik. Umarız sizler için faydalı bir içerik ortaya çıkarmışızdır. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

slg coin nedir-bybit launchpad

Bybit’ten SLG Launchpad’e Özel Kaçırılmayacak Fırsatlar!

bybit-ikili-varlik-yatirimi.jpg

Bybit İkili Varlık Yatırımı Nedir? Basit Bir Rehber Hazırladık!