in

Kripto Para Popülerliği: Aslında Bir Yalandan mı İbaret?

kripto para sepeti

Kripto para borsaları her sene milyonlarca doları sırf yeni müşterilere ulaşmak için gözden çıkarıyor. Bu paralar ile ABD’nin en prestijli spor merkezinin isim hakkının alındığına şahit olduk. Ancak bu tam manası ile en prestijli reklam değil. Çünkü Manchester United kulübünün sponsorluk anlaşması ile tarihin en iyi futbolcularından bir tanesi olan Ronaldo üzerinde kripto borsası reklamı olan antrenman kıyafetleri ile severlerinin karşısına çıkıyor. Lebron James ise isim haklarını kripto para borsasının aldığı spor salonunda smaçlarına devam ediyor. Peki dünyanın göz önünde olan insanlarına ve etkinliklerine ulaşan kripto reklamları bir yalan olabilir mi? 12 yıl içerisinde gelişen Blockchain teknolojisi ve kripto para popülerliği hakkında konuşuyoruz!

Kripto Para Popülerliği

Kripto para ve Blockchain teknolojisi üzerinde 90’lardan bu yana çalışmalar yapılsa da son 12 senede oldukça uzun bir yol kat etti. Özellikle Bitcoin’in hayatımıza girdiği andan bu yana hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı şekilde tüm bildiklerimiz değişti. Bu sistemin en büyük vaadi ise merkezi sistemlerden farklı olarak takip edilemiyor oluşu. Tabii kısa süre içerisinde ilgiyi üzerine toplayan ve aldığı yatırımlar ile değerini onlarca kata katlayan Bitcoin sayesinde bu teknolojiye olan ilgi de arttı. Bunun sonucunda da ortaya onlarca yeni kripto para ve borsa çıktı. Peki bu sektör ve popülerlik bir yalandan ibaret olabilir mi? Sadece daha fazla insanı içerisine çekmek ve onların paralarını da ” bazı ” kişilerin hesaplarına eklemek üzerine kurulmuş bir sistem mi?

Kripto Para Popülerliği Bir Yalandan mı İbaret?

Kripto para çılgınlığı son 12 senedir hayatımızda oldukça geniş bir yer kaplıyor. Kapladığı geniş yelpazeyi Bitcoin ve değerini onlara katlamasına bağlamak ise yanlış olmaz. Merkezi olmayan yapıya hizmet etme amacı taşıyan kripto paralar kimilerine göre bir Ponzi Sisteminden ibaret. Özellikle Bitcoin ile yüksek meblağalar kazanan insanları örnek alan insanlar son 10 yıldır pek çok kripto para birimine yatırım yapıyor. Bu durumun akıllara Ponzi Sistemini getirmesi gayet doğal. Ancak elinize fiziksel bir madde geçmese de kripto para sistemleri arz – talep doğrultusunda fiyat belirler. Yani elinizde bulunan bir kripto parayı satmayı istediğinizde bir alıcı bulmanız gerekiyor. Ponzi Sistemi’nin aksine kripto para piyasasında herkes kâr elde edemez. Hatta kaybedenler çoğunlukta demek dahi yanlış olmaz.

Kripto para popülerliğinin reklamlardan kaynaklandığını düşünen kesim ise hafife alınmayacak kadar fazla. Ancak bu noktada da dikkat etmemiz gereken iki şey var. Reklam ile popülerlik kazanmanın ne gibi bir zararı var? Kripto para / borsa reklamları ; kripto para popüler olduktan sonra mı ortaya çıktı yoksa kripto paraların popüler olmasını sağlayan şey reklamlar mıydı? İlk soruya cevap verecek olursak bir ürünü alıcısının dikkatini çekmek için reklam ile popülerleştirmek çok da kötü bir şey değil. İkinci soruya vermemiz gereken yanıt ise oldukça basit. Kripto paralar ve Blockchain teknolojisi Bitcoin’in tarihi yükselişinden sonra reklam malzemesi haline geldi. Yani halihazırda popüler olan bir üründen bahsediyoruz. Anlayacağınız kripto para piyasası her ne kadar akıl almayacak paralarda reklam üretse de popülerliğini bu sunilik ile kazanmadı.

Günümüzün Gerçeği : Kripto Paralar

Her ne kadar tedirginlik ile yaklaşan insanlar olsa da kripto para piyasası müşterisini doğal yollarla yaratmış bir fenomen. Ponzi Sistemi’nin aksine arz- talep ilişkisine bağlı müşteri ağı ile günümüzün bir gerçeği. Yine benzetildiği Ponzi Sistemi’nin aksine herkese kâr sözü vermeyen bir piyasa. Hatta bu piyasada kaybedenlerin kazananlardan daha fazla olduğunu dahi söylemek mümkün. Organik olarak fenomen haline gelmiş bu piyasa günümüzün gerçeği olan ” sanal ” dünyanın en önemli parçası. Her ne kadar bu piyasada temkinli olmak gerekse de bilgili olmakta da fayda var. Bugünü kaçırmamak için geleceğin teknolojisine ayak uydurmak oldukça önemli. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

axie infinity axs token

Axie Infinity Nedir? AXS Token Özellikleri Nelerdir?

Antivirus Android

Android İçin En İyi Antivirüs Programları!