in

Napster Nedir? Napster Tarihi Hakkında Güzel Bilgiler!

napster satıldı - napster kimin - napster nedir - napster indir - lorentlabs - siber güvenlik

Napster Nedir?

Napster, 1999 yılında ilk ortaya çıktığında çok farklı bir arayüze sahipti. Napster’ın geliştiricileri, Napster’ı eşler arası (P2P) dosya paylaşım ağı olarak kurmuşlardı. Ayrıca üretsiz bir hesapla kullanımı kolay ve özellikle dijital müzik dosyalarını (MP3 biçiminde) web bağlantılı bir ağ üzerinden paylaşmak için oldukça başarılı bir çalışmaydı.

Bu hizmet çok kısa bir sürede son derece popüler bir hale geldi ve milyonlarca internet kullanıcısı için, diğer Napster üyeleriyle de paylaşılabilecek büyük miktarda ücretsiz ses dosyasına (çoğunlukla müzik) kolay erişim sağladı. Napster’ın popülerliğinin zirvesinde, ağına yaklaşık 80 milyon kullanıcı kaydoldu. Aslında o kadar popülerdi ki, öğrencilerin eşler arası dosya paylaşımını kullanarak müzik edinmelerinin neden olduğu ağ tıkanıklığı nedeniyle birçok yer Napster’ın kullanımını engelledi.

Analog kasetler, vinil kayıtlar ve CD’ler gibi ses kaynaklarından gelen MP3 formatında neredeyse her tür müzik türü dinleniyordu. Napster ayrıca nadir albümler, kaçak kayıtlar ve en yeni liste başı yazarları indirmek isteyenler için de yararlı bir kaynaktı.

Napster Kapatıldı!

Ancak Napster dosya paylaşım hizmeti, telif hakkıyla korunan materyallerin ağı genelinde aktarımı üzerindeki kontrol eksikliği nedeniyle o kadar uzun bir süre ayakta kalamadı. Napster’ın yasadışı operasyonları kısa süre sonra RIAA’nın (Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği) radarına girdi ve telif hakkıyla korunan materyalin yetkisiz dağıtımı için aleyhine dava açtı. Uzun bir mahkeme savaşından sonra, RIAA, 2001 yılında Napster’ı ağını kapatmaya zorlayan mahkemelerden bir emir aldı.

Sean Parker/Napster Kurucusu

Napster Yeniden Doğmuş!

Napster, kalan varlıklarını tasfiye etmeye zorlandıktan kısa bir süre sonra, Roxio (bir dijital medya şirketi), Napster’ın teknoloji portföyü, marka adı ve ticari markalarının haklarını satın almak için 5,3 milyon dolarlık nakit teklif etmiş. Napster’ın mal varlığının tasfiyesini denetleyen iflas mahkemesi 2002’de satın almayı onayladı. Bu olay Napster tarihinde yeni bir sayfa açtı. Roxio, yeni satın almasıyla birlikte güçlü Napster adını kendi PressPlay müzik mağazasını yeniden markalamak için kullandı ve adını Napster 2.0 olarak adlandırdı.

shutterstock 187402703
Napster

Diğer Olaylar:

Napster markası yıllar içinde birçok değişiklik gördü. İlki, Best Buy’ın 121 milyon dolar değerindeki devralma anlaşmasıydı. 2011 yılında müzik akışı hizmeti Rhapsody, Napster abonelerini ve “diğer bazı varlıkları” satın almak için Best Buy ile bir anlaşma imzaladı. Satın almanın finansal detayları açıklanmadı, ancak anlaşma Best Buy’ın Rhapsody’deki azınlık hissesini elinde tutmasını sağladı. İkonik Napster adı ABD’de ortadan kalkmış olsa da, hizmet hala Birleşik Krallık ve Almanya’da Napster adı altında mevcut.

Devam Eden Büyüme!

2013 yılında, Napster hizmetini 14 ek ülkede kullanıma sunacağını duyurdu. 2016 yılında, Rhapsody, hizmetini uluslararası olarak Napster olarak yeniden markaladı. Napster, 2019 itibarıyla iHeartRadio dahil olmak üzere diğer hizmetler için isteğe bağlı müzik kaynağı olarak büyümeye devam ediyor.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google haritalar - google harita özellikleri - google haritalar kullanılır mı - google haritalar hataları

Google, Google Haritalar’a Yeni Güvenlik Özellikleri Ekliyor!

atari oyunları - oyun - lorentlabs oyun - iphone oyunları - windows oyunları

iPhone, Windows ve Android’deki En İyi Old Mobil Oyunlar!