in

Oyunlar Hakkında: Oyunlarda Gördüğümüz Semboller Ne Anlama Geliyor?

dims
dims

Oyunlar Hakkında: Oyunlarda Gördüğümüz Semboller Ne Anlama Geliyor?

Bu içeriğimizde birçok kişinin sorduğu oyunlardaki semboller ve anlamları konusuna değineceğiz. Dijital oyunlardaki semboller ya da ESRB sembolleri olarak da bilinen bu semboller ve anlamlarına gelin yakından göz atalım.

İçeriğimize geçmeden önce ESRB’nin açılımını öğrenelim. ESRB: Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu demektir.

Oyunlar hakkında en çok sorulan sorulardan birisi bu konunun olduğu aslında ne kadar meraklı bir toplum olduğumuzla alakalı olabilir. Fakat bu tür meraklar güzeldir çünkü yeni şeyler öğretir. Geçmişte, özellikle CD ile oyun aldığımız dönemlerde ben de bu oyunlardaki sembolleri hep merak etmiştim.

Oyun aldığımız zaman ya da online olarak oynamak istediğimiz zaman üzerinde belli semboller görürüz. Bu sembollerin her birisinin bir anlamı var. Bazı oyunlarda her ne kadar açıklaması olsa bile bazı oyunlarda sadece sembol bulunuyor. Peki bu semboller ne işe yarıyor? Birlikte bakalım.

Eğlence yazılımları derecelendirme kurumunu hiç duydunuz mu? Kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Eğlence Yazılımı Birliği tarafından kurulmuştur. ESRB interaktif eğlence yazılımı endüstrisi ve bilgisayar oyunları için derecelendirme yapıyor. Gizlilik ve kılavuz ilkeleri oluşturur. Kuruluşun amacı; müşterileri ve oyunu oynayan kişileri bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir. ESRB, 1999 yılında ‘’online gizlilik sertifikası’’ programını başlatmıştır.

ESRB’nin sembolleri ve ilk bakışta oyunun uygunluğunu anlamayı sağlayan alfabedeki harflerin stilize edilmiş hali mevcuttur. 

ESRB Sembolleri ve Anlamları:

EC- Early Childhood (Erken Çocukluk): 3 yaş ve üzerindekiler içindir. Ebeveynlerin uygun görmeyeceği hiçbir içerik ve materyal yoktur. Bu sınıflandırmaya giren oyunlar genellikle ‘eğitim’ amaçlı oyunlardır. 

E- Everyone (Herkes): 6 yaş ve üzeri için uygun olan oyunlardır. Bu kategorideki içerikler çizgi filmler, seyrek olarak hafif argo kelimeler içermektedir.

İlgili:

E10+ – Everyone 10 and older (10 yaş ve üzeri herkes): İçeriği 10 yaş ve üzerindekilere uygun olan kategoridir. Az seviyede kan, argo ve müstehcen temalar içerir. 

T- Teen: (Ergen): 13 yaş ve üzerindekiler içindir. Bu kategorideki başlıklar makul aşırı arasındaki herhangi bir ölçüdedir. Şiddet, küfürlü konuşmalar, argo, kaba mizah içerir. 

M- Mature (Ergin): 17 yaş ve üzerindekiler içindir. Bu kategoride yoğun şiddet, kan, cinsel içerik, çocuklara uygun olmayan ağır küfürlü konuşmalar mevcuttur. Pek çok satıcı ebeveynlerinin izni olmadan küçüklere bu oyunları satmamaktadır. 

AO – Adults Only (Sadece Yetişkinler): Sadece yetişkinlere uygun olan oyunlardır. Bu kategorideki başlıklar uzun süren yoğun grafik şiddet veya açık grafik cinsel içerik – çıplaklık içerir. 

Oyunlar hakkında daha farklı içeriklerimiz için web sitemiz üzerinden oyun kategorisini incelemenizi tavsiye ederiz.

İlgili: Veri Güvenliği Nedir? Gizlilik, Güvenlik ve Bütünlük Hakkında!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

telefonun-hafizasi-dolunca-nasil-temizlenir

Telefonun Hafızası Dolunca Ne Yapılır? Bu 5 Uygulama Türünü Silin!

png'yi pdf'ye çevirme - png to pdf converter - pdf dönüştürücü - online pdf dönüştürücü

PNG’yi PDF’ye Dönüştürme Yolları! PNG to PDF Converter!