in

Oyunlar Hakkında: Oyunlarda Gördüğümüz Semboller Ne Anlama Geliyor?

dims
dims

Oyunlar Hakkında: Oyunlarda Gördüğümüz Semboller Ne Anlama Geliyor?

Oyunlar hakkında en çok sorulan sorulardan birisi bu. Kişisel olarak şunu söylemeliyim: Özellikle CD ile oyun aldığımız dönemlerde ben de hep merak etmiştim.

Oyun aldığımız zaman ya da online olarak oynamak istediğimiz zaman üzerinde belli semboller görürüz. Bu sembollerin her birisinin bir anlamı var. Bazı oyunlarda her ne kadar açıklaması olsa bile bazı oyunlarda sadece sembol bulunuyor. Peki bu semboller ne işe yarıyor? Birlikte bakalım.

Eğlence yazılımları derecelendirme kurumunu hiç duydunuz mu? Kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Eğlence yazılımı birliği tarafından kurulmuştur. ESRB interaktif eğlence yazılımı endüstrisi için bilgisayar oyunları için derecelendirme yapar. Gizlilik ve kılavuz ilkeleri oluşturur. Kuruluşun amacı; müşterileri ve oyunu oynayan kişileri bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir. ESRB, 1999 yılında ‘’online gizlilik sertifikası’’ programını başlatmıştır.

ESRB’nin sembolleri ve ilk bakışta oyunun uygunluğunu anlamayı sağlayan alfabedeki harflerin stilize edilmiş hali mevcuttur. 

EC- Early Childhood (Erken Çocukluk): 3 yaş ve üzerindekiler içindir. Ebeveynlerin uygun görmeyeceği hiçbir içerik ve materyal yoktur. Bu sınıflandırmaya giren oyunlar genellikle ‘eğitim’ amaçlı oyunlardır. 

İlgili:

E- Everyone (Herkes): 6 yaş ve üzeri için uygun olan oyunlardır. Bu kategorideki içerikler çizgi filmler, seyrek olarak hafif argo kelimeler içermektedir.

E10+ – Everyone 10 and older (10 yaş ve üzeri herkes): İçeriği 10 yaş ve üzerindekilere uygun olan kategoridir. Az seviyede kan, argo ve müstehcen temalar içerir. 

T- Teen: (Ergen): 13 yaş ve üzerindekiler içindir. Bu kategorideki başlıklar makul aşırı arasındaki herhangi bir ölçüdedir. Şiddet, küfürlü konuşmalar, argo, kaba mizah içerir. 

M- Mature (Ergin): 17 yaş ve üzerindekiler içindir. Bu kategoride yoğun şiddet, kan, cinsel içerik, çocuklara uygun olmayan ağır küfürlü konuşmalar mevcuttur. Pek çok satıcı ebeveynlerinin izni olmadan küçüklere bu oyunları satmamaktadır. 

AO – Adults Only (Sadece Yetişkinler): Sadece yetişkinlere uygun olan oyunlardır. Bu kategorideki başlıklar uzun süren yoğun grafik şiddet veya açık grafik cinsel içerik – çıplaklık içerir. 

Oyunlar hakkında daha farklı içeriklerimiz için web sitemiz üzerinden oyun kategorisini incelemenizi tavsiye ederiz.

Buradan ise başka bir içeriğimizi hızlıca okuyabilirsiniz.

virus1

Kötü Amaçlı Yazılımlar: Sizi De Hacklediler!

oyun - dijital oyun - çevrimiçi oyun - çok kişili oyun - internetsiz oyun

Dijital Oyun Türleri Nelerdir?