in

Trello Nasıl Kullanılır? Trello Nedir? Kişisel Görev Yönetimi!

trello nasıl kullanılır - trello nedir - trello nasıl çalışır - trello kullanımı
trello nasıl kullanılır - trello nedir - trello nasıl çalışır - trello kullanımı

Trello Nasıl Kullanılır? Trello Nedir? Kişisel Görev Yönetimi!

Bu içeriğimizde Trello nedir? Trello nasıl kullanılır sorularını cevaplayacağız.

İlk olarak Trello nedir? Sorusunu sormadan önce Trello’nun küçük bir geçmişine yer verelim. Trello, 2011 yılında Fog Creek Software tarafından oluşturulan, ücretsiz bir üretkenlik ve görev yönetimi uygulamasıdır. Hizmet 2017 yılında Atlassian adlı şirkete satıldığını duyurdu. Ekim 2019 itibarıyla Windows, macOS, iOS, Android ve Windows işletim sistemlerinde 50 milyondan fazla kullanıcıyla ciddi bir büyüme yakaladı. Günümüzde ülkemizde de ciddi bir kullanıcı kitlesi var. Şimdi gelin hep birlikte Trello nedir? Konusunun detaylarına göz atalım.

Trello Nasıl Çalışır?

Tamamlandığında kontrol edilebilecek görevleri görüntüleyen geleneksel bir yapılacaklar listesi uygulamasından farklı olarak Trello, etkinliklerin farklı aşamalarındaki ilerlemeyi izlemek için sütunların kullanımını içeriyor.

Örneğin, ilk sütun yapılması gereken görevleri toplarken, ikinci sütun halihazırda başlatılmış olan görevleri listelemek için olabilir. Üçüncü sütun daha sonra tamamlanmış görevleri göstermek için kullanılıyor. Potansiyel bir dördüncü sütun, revizyon gerektiren bitmiş görevleri veya bir meslektaştan geri bildirim almak için kullanılabilir.

Her bir görevin kendi adı, açıklaması, renkli etiketi veya kategorisi ile özelleştirilmesi mümkün. Hatta diğer Trello kullanıcılarını belirli görevlere manuel olarak atayabilirsiniz.

Trello, kullanıcıların ücretsiz olarak istedikleri kadar pano ve sütun oluşturmasına da olanak tanıyor.

İlerlemeyi izlemenin yanında bir Trello panosunun sütunları, diğer kullanıcılara not, önemli duyuruları vurgulama ve çevrimiçi kaynaklara bağlantı sağlama gibi konular için de kullanılması mümkün.

İlgili:

Trello Ne İçin Kullanılıyor?

Birçok kuruluş, uygulamanın görevlerin farklı aşamalarını ve bunlar üzerinde kimin çalıştığını gösteren anlaşılması kolay görsel arayüzü sayesinde hem büyük hem de küçük grup projelerini yönetmek için Trello’yu kullanıyor. Trello, bireyler tarafından kişisel ve profesyonel programları yönetmek, etkinlikler düzenlemek ve ilerlemeyi izlemek için de kullanılıyor. Ayrıca öğrenci grupları için de popüler bir organizasyon aracı olarak görüldüğünü söylememiz mümkün..

Trello kullanım örneklerine aşağıda yer verdik.

  • Dil öğrenimindeki ilerlemeyi izlemek için,
  • Bir düğün veya doğum günü partisi planlaması için,
  • Çalışanlara görev atama ve plan yapma süreci için,
  • Finansal hedefleri görselleştirmek için,
  • Bir tatil veya gezi için hazırlık yapıyorsanız kullanabilirsiniz.
  • Bir sosyal medya kampanyası oluşturmak için,
  • Personel çalışma vardiyalarının görüntülenmesi ve yönetilmesi için kullanılması mümkün.

Bu örnekleri çoğaltmamız mümkün. Fakat şimdilik bu kadar örnek yeterli.

Trello’yu nasıl kullandığınız veya ne için kullanabileceğiniz konusunda herhangi bir sınır yok. Trello, yalnızca basit Yapılacaklar ve Tamamlandı sütunlarıyla temel yapılacak iş öğelerini izlemek veya birden çok aşama veya aşamaya sahip daha karmaşık görevler ve projeler için de kullanılabilir.

Trello Nasıl Kullanılır?

Uygulamalar size ne kadar ilerleme kaydettiğinizi, ne yapılması gerektiğini ve ayrıca hangi görevlerin değiştirilmesi gerektiğini gösterebileceğinden, kişisel yaşamınızda proje yönetimi için Trello’yu kullanmak gerçekten etkili.

Trello’yu kişisel görev yönetimi için kullanmanın en yaygın yolu, Trello panosunun sol tarafında görevlerle dolu bir Yapılacaklar sütunu ve tamamlamanın her aşaması için ek sütunlarla başlayan popüler ilerleme sütunu yöntemidir.

Trello panoları, Trello uygulamasının farklı sürümleri arasında senkronize edilebilir, böylece istediğiniz zaman akıllı telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan görevlerinizde değişiklik yapabilirsiniz.

Görevler ilerledikçe, Yapılacaklar sütununuz tamamen boşalana kadar bunları sağdaki uygun sütunlara sürüklemeniz yeterli.

Kişisel proje yönetimi için Trello uygulamalarını kullanmanın başka bir yaygın yolu, bir panoyu haftalık program takvimi olarak kullanmak ve haftanın her günü için bir sütun oluşturmaktır.

Oluşturulduktan sonra, her güne görevler atamaya başlamanız mümkün. Hatta bunları programınızın değişmeye başladığı veya çakışmaların ortaya çıktığı diğer günlere özgürce sürükleyebilirsiniz.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kimlik hırsızlığı nedir - kimlik avı saldırıları - kimlik avı - kimlik saldırıları - kimlik hırsızlığı

Kimlik Hırsızlığı! Kimlik Hırsızlığını Önlemenin En Basit 3 Yolu!

internetten daha etkili arama - google'dan etkili arama - kaliteli arama motorları - en iyi arama yolları - görsel arama yöntemleri

İnternette Daha Etkili Arama Yapmanın 7 Basit Yolu!