in

Ücretsiz Mail Servisleri Size Dair Her Şeyi Biliyor. Bundan Kurtulun!

ücretsiz mail servisleri - lorent research lab - lorentlabs - google - gmail - mail
ücretsiz mail servisleri - lorent research lab - lorentlabs - google - gmail - mail

Ücretsiz Mail Servisleri Size Dair Her Şeyi Biliyor. Bundan Kurtulun!

Ücretsiz mail servisleri neden ücretsiz diye hiç düşündünüz mü? Bir dakika bunu düşünmeden önce ücretsiz bir hizmetin nasıl para kazandığını düşünmeniz gerekiyor.

Aslında bunun cevabı çok basit: Veri toplayarak kişiselleştirilmiş ve hedeflenmiş reklamları gösterirken aynı zaman verilerinizi 3. parti şirketlere satarak da para kazanıyorlar. Bu yüzden mail hizmeti olan şirketlere baktığınız zaman hepsi büyük, parası çok olan şirketlerdir.

Verileriniz ve gizliliğiniz konusunda mail servislerine pek fazla güvenmemeniz gerek. Eğer kaliteli, güvenilir ve iyi bir mail hizmeti arıyorsanız kesinlikle açık kaynaklı, hedeflenmiş reklam göstermeyen, verilerinizi toplamayan ya da satmayan bir mail hizmetine güvenmeniz gerekiyor. Çünkü veri günümüzde en pahalı şeylerden birisi. Bu yüzden bilgileriniz üzerinden birilerinin para kazanmasına dur demeniz gerekebilir. Para kazandıkları için değil, verilerinizi korumanız için.

Unutmayın; Gmail veya Yahoo gibi ücretsiz mail servisleri asla ücretsiz servisler değiller. Bu şirketlere ödemelerinizi mahremiyetinizle yaparsınız. Bu tür platformlara kaydolmak istediğiniz zaman her zaman gördüğünüz Şartlar ve Politikalar başlığına hiç göz attınız mı? Bu tür platformların bu içeriklerine göz attığınız zaman sizlerden neler talep ettiğini ve bu talep edilen şeyler karşılığında size nasıl hizmet vereceğini net bir şekilde görebilirsiniz. Ancak ve ancak bu tür bilgileri okursanız kesinlikle verilerinizi korumaya başlayabilirsiniz.

Dikkat:

Ücretsiz Mail Servisleri Bütün Bilgilerinizi Ele Geçiriyor!

Bir Gmail kullanıcısı olduğunuzu ele aldığımızda Gmail’in hangi verilerinize eriştiğine kısaca göz atalım. Google’ın hakkınızda bildiği her şey:

 • Satın alımlarınız
 • Web ve uygulama etkinliğiniz
 • YouTube arama ve izleme geçmişiniz
 • Rezervasyonlarınız
 • Abonelikleriniz
 • Konum geçmişiniz

Elbette, bu hizmetlerden bazılarını devre dışı bırakmanız mümkün. Ancak Google’ın halihazırda topladığı veriler, veritabanlarında her zaman saklanıyor. Verdiklerini geri almanın herhangi bir yolunu arıyor olabilirsin. Fakat bunun %100 bir çözümü ne yazık ki yok.

Veri İzleme, Tüm Ücretsiz Mail Hizmetlerinde Var!

Bu konu hakkında uzun uzun yazmak kesinlikle doğru bir tercih değil. Bu içeriği okuyan herkesten küçük bir ricamız olacak. Bu rica kesinlikle kişisel olarak kendi iyiliğiniz için. Örneğin Yahoo, Hotmail veya AOL gibi mail hizmeti sunan şirketlerin lütfen gizlilik ve güvenlik ile alakalı içeriklerine göz atın. Şartlar ve politikalarını inceleyin.

Hangi verilerinizi nasıl topladıklarını, işlediklerini veya neye izin verdiğinizi kendi gözünüzle görün.

Gizliliğinizi Koruyun!

Gelen – giden kutunuzu ve verilerinizi ekstra özelliklerle koruyan mail servislerini tercih etmeniz bu noktada kesinlikle doğru bir tercih olacaktır. Farklı mail incelemelerine web sitemizin ‘inceleme’ kategorisinden okuyabilir, detaylara sahip olabilirsiniz.

Postanızı okuyan, tarayan veya analiz eden bir şirketin hizmetini kullanmak size bir şey kazandırmak yerine her zaman size bir şeyler kaybettirir.

Dikkat etmenizi istediğimiz diğer konulardan bazıları da şu şekilde:

 • Kullandığınız mail servisinin GDPR uyumlu olduğundan emin olun.
 • Parola korumalı maillere sahip mail hizmetlerini tercih edin.
 • Uçtan uca şifreleme sunan servislere göz atın.
 • Spam ve kimlik avı gibi gerçekleşebilecek siber saldırılardan sizi koruyan servisleri inceleyin.
 • Anonimliğe önem veren servislere göz atın.
İçeriği Oyla

1 Comments

Leave a Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

telegram - telegram'ın kurucusu durov - telegram güvenli mi - telegram botları - telegram vs signal

Telegram’ın Kurucusu Durov’dan Beklenen Açıklamalar Geldi!

facebook gizlilik ayarları - facebook hedeflenmiş reklamlar - reklamlardan kurtulma - siber güvenlik

Facebook Gizlilik Ayarları: Hedeflenmiş Reklamlardan Kurtulma Yolları!