in ,

Uzmanlar Uyardı: Bu Uygulamaları Hemen Silin!

Siber Saldiri

Uzmanlar Uyardı: Bu Uygulamaları Hemen Silin!

Siber saldırılar gün geçtikçe artmaya ve insanları maddî manevî zararlara uğratmaya devam ediyor. Siber saldırganlar bu defa; Google Play Store’da bulunan bazı antivirüs uygulamaları aracılığıyla binlerce kullanıcının cihazına kötü niyetli yazılımlar sızdırdı. Bununla birlikte saldırganlar, antivirüs uygulamalarına yükledikleri zararlı yazılımlar aracılığıyla bu uygulamaları indiren kullanıcıların verilerine erişmeyi planladı. Bu içeriğimizde hangi antivirüs uygulamalarının zararlı yazılımlar içerdiğine ulaşabilirsiniz.

Uzmanlar uyardı: Bu uygulamaları hemen silin!

Yapılan açıklamalara göre; Google Play Store’da yer alan 6 antivirüs uygulamasında kötü niyetli yazılımlar bulundu. Bununla birlikte söz konusu uygulamalar Google Play Store’dan derhâl kaldırıldı. Ancak bu uygulamaları hâlâ cihazlarında tutan kullanıcıların hemen silmesi gerekiyor. İşte zararlı yazılımlar içeren 6 antivirüs uygulamasının isimleri:

  1. Atom Clean-Booster, Antivirus
  2. Antivirus, Super Cleaner
  3. Alpha Antivirus, Cleaner
  4. Powerful Cleaner
  5. Center Security – Antivirus
  6. Center Security – Antivirus

Sharkbot yazılımı tespit edildi!

Check Point yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre; söz konusu 6 antivirüs uygulaması, Sharkbot adında kötü niyetli bir yazılım içeriyor. Bununla birlikte Sharkbot yazılımı, uygulamaları indiren kullanıcıların e-posta adresleri ve şifreleri gibi verileri algılayarak siber saldırganlara iletiyor. Ayrıca bu kötü niyetli yazılım, bir çeşit tuş kaydedici özelliğine de sahiptir. Bu sayede kullanıcıların klavye üzerindeki tuşlamalarını kaydeder ve banka şifreleri gibi önemli bilgileri taklit ederek finans varlıklarına erişim sağlamayı amaçlar. Ayrıca kötü niyetli yazılımlar içeren bu uygulamaları indiren kullanıcı sayısının 15 bini aştığı belirtilmiştir.

İlgili içerik: Tuş Kaydedici Nedir? Keylogger Nasıl Engellenir?

Siber saldırganlar, Google Play Store güvenlik duvarını nasıl aştı?

Siber saldırganların, Google Play Store güvenlik duvarını nasıl aştığı merak konusu oldu. Yetkililer bu durum için de bir açıklama getirdi. Söz konusu 6 antivirüs uygulamasındaki kötü niyetli yazılımlar, kullanıcılar bu uygulamaları indirene kadar aktif olmamıştır. Yetkililer, bu nedenden ötürü uygulamaların Google Play Store’da yer alabildiğini ifade etti. Bununla birlikte uzmanlar; söz konusu uygulamaların Google Play mağazasından kaldırıldığını ancak bu uygulamaların başka platformlarda olması ihtimaline karşı; kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini belirtti.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cyber Attacks

En Çok Karşılaşılan 5 Siber Saldırı Türü!

Lytera

Derinlemesine Analiz, Katma Değerli Bilgi: Kripto Araştırma Platformu Lytera Başlıyor!