in

Blockchain Uygulaması, RegTech Teknoloji Ortamını Yeniliyor!

blockchain - regtech - muhabbit.com - sekuritance - sekuritance nedir

Blockchain Uygulaması, RegTech Teknoloji Ortamını Yeniliyor!

RegTech, özünde, akıllı teknoloji kullanarak düzenleyici süreçlerin yönetimidir. Düzenleyici zorluklar ve sorunlarla karşı karşıya kaldığında, hızlı, çevik, kolayca entegre olmalı ve çözmesi gereken çatışmaları derinlemesine analiz etmelidir.

RegTech düzenlemeleri genellikle bulut tabanlı ve kullanıcıların bilgileri uzaktan izlemesine, yedeklemesine ve güvenliğini sağlamasına olanak tanıyarak önemli düzeyde kontrol ve tutarlı bilgi yönetimi sağlar.

Bu teknoloji, rutin görevlerde zamandan tasarruf sağlayarak işinizin daha karlı alanlarına daha fazla kaynak yatırmanıza olanak tanıyor.

Düzenleyici gereksinimlere uymak için teknolojiyi kullanmak yeni bir şey değil ve yıllar içinde RegTech, finansal hizmetler sektörünün hayati bir parçası haline geldi.

07/08 küresel mali krizini takiben, düzenleyiciler mali kurumları her zamankinden daha fazla kontrol etti ve dünya çapında binlerce yeni düzenleme getirildi. Son on yılda, düzenleyici ihlaller için 3000 milyar doların üzerinde para cezası ödendiği tahmin ediliyor.

İster JPMorgan gibi bir finansal dev isterse daha küçük bir kurum olsun, uyum maliyeti gerçekten de çok yüksektir ve blok zincirinin tanıtılması finans dünyasının ihtiyaç duyduğu çözümlerden bir tanesi. 

Blok zincirleri için temelde sürekli büyüyen bir kayıt listesidir diyebiliriz. Bu kayıtlar bloklar olarak bilinir ve birbirlerine kriptografi ile bağlanırlar. Bugün blockchain, en ünlüsü kripto para birimleri için, çoğunlukla bitcoinler için dağıtılmış bir defter olarak çok sayıda alanda kullanılmaktadır.

İlgili:

Ancak finansal hizmetler, blok zincirlerini bankalarda dağıtılmış defterler olarak kullanıyor. Bu, arka ofis sistemlerini hızlandırır, verimliliği artırır ve maliyeti düşürür.

Blockchain hala emekleme aşamasında, ancak kullanımı giderek daha belirgin hale geldikçe ve değişen ihtiyaçlara uyacak şekilde geliştikçe hızla büyüyor. Finansal hizmet sağlayıcılar, yeni değişikliklere uyum sağlamak için teknolojiyle iyi donanımlı olmaları gereken düzenleyici ortamda kendilerine yardımcı olacak çözümler arıyor.

Bugün tüm küresel finansal düzenleyiciler, RegTech ekosisteminde blok zinciri kullanmaya ilgi gösteriyor, ancak teknoloji hakkında yeterli bilgiye sahip değiller.

Blockchain, artan şeffaflık, ademi merkeziyetçilik, otomasyon yoluyla daha hızlı ve daha uygun maliyetli işleme ve kriptografi yoluyla gelişmiş güvenlik gibi çoklu faydaları sayesinde Regtech devrimini yönlendirmede zaten önemli bir rol oynuyor.

Blockchain, finansal endüstrilerin Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Müşterini Tanı (KYC) düzenlemeleri gibi uygulamaları direkt ele alıyor.

RegTech etki alanı, izleme, düzenleyici fon yönetimi, durum tespiti taraması, kontrollerin düzenlenmesi ve doğrulama için sosyal medya ve kişisel biyometri kullanımının otomasyonunu desteklemek için kriptografi ve gelişmiş kayıt tutma yoluyla gelişmiş güvenlik sağlıyor.

Kara Para Aklamayı Önleme, Müşteri Katılımı ve Dolandırıcılığı Önleme:

Az önce belirttiğimiz gibi, AML ve KYC düzenlemeleri blockchain uygulamaları için bariz seçenekler, o yüzden biraz daha derine inmemiz mümkün.

Tüm finans kurumları, potansiyel müşterilerle iş yapmaya başlamadan önce verilerini toplaması gerekiyor. Bu verilerin tüm müşteriler için düzenli olarak güncellenmesi de gerekli. Tabii bu pahalı ve zaman alan bir süreç.

Kimlik yönetimi krizi, buradaki başka bir konu ve blok zinciri bunun cevabı olarak kabul ediliyor. Karmaşık düzenlemelere uygun analitik veya biyometriye dayalı olarak kimliği daha hızlı, daha uygun maliyetli bir şekilde doğrulamak için kripto para şirketlerine hizmetler zaten sağlanıyor.

İzleme:

İkinci kullanım durumu İzleme: Bu, blockchain’in en güçlü yönlerinden biri olan şeffaflığı nedeniyle bir başka bariz uygulama. Blok zinciri dünyasının kendisinde bu, kripto para birimlerindeki işlemlerin izlenmesinde son derece faydalı, kara para aklamada sanal para birimlerinin artan kullanımına karşı etkili bir yardımcıdır.

Kayıt tutma:

Büyük verinin temel sorunlarından biri, toplanmasının genellikle çok az kullanımla sonuçlanabilecek çok büyük yapılandırılmamış bilgi yığınlarıyla sonuçlanması diyebiliriz. Blockchain, bu sorunu kökünden çözmek için kullanılıyor. Ana amaç, yararlı, tamamen şeffaf veriler ve dağıtılmış bir defterin parçasını üretebilmek.

Düzenleyici Fon Yönetimi:

Blok zinciri teknolojisinin uygulanmasına harika bir örnek verecek olursak, fon sektöründeki varlıkların tokenleştirilmesi diyebiliriz.

Akıllı sözleşmelerin kullanılması, otomasyonun etkileri nedeniyle paha biçilmez bir avantaj sağlar, ancak aynı zamanda düzenleyici raporlama için önemli temelleri ve bir fonun düzenleyici yükümlülüklerinin gerçek zamanlı olarak uyumluluğunu kapsar.

Sekuritance Hakkında

Sekuritance RegTech platformu, uçtan uca AML/CTF, CECL, FCPA, satıcı yönetimi, lehtar onboarding, yatırımcı kontrolü, kart işleme MFA kontrolleri, blockchain cüzdan kontrolleri, siber risk değerlendirmeleri dahil olmak üzere her eGRC ihtiyacı için tek bir platform sağlıyor.

Daha fazla bilgi için Sekuritance kanalları:

Twitter: http://twitter.com/sekuritance

Telegram: http://t.me/sekuritance

Web sitesi: https://www.sekuritance.com

Bu içerik sponsorludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gizliliğiniz için en iyi tarayıcı - en güvenli tarayıcı - film izleme tarayıcısı - muhabbit.com - webtekno.com

Gizliliğiniz İçin En İyi Tarayıcı Hangisi? Tarayıcıları Sizin İçin Sıraladık!

Dolandırıcı - google dolandırıcı - sekuritance - güvenli internet - zararlı uygulamalar - muhabbit.com - kripto para

Google, Dolandırıcı Olduğu Tespit Edilen 8 Tehlikeli Uygulamayı Yasakladı!