in

RegTech Çözümlerine Kimin İhtiyacı Var? Hangi Sektörlerde Kullanılacak?

RegTech çözümleri - regtech nedir - sekuritance
RegTech çözümleri - regtech nedir - sekuritance

RegTech Çözümlerine Kimin İhtiyacı Var?

RegTech, şirketleri uyumlu tutma ve maliyetleri düşürme gibi konularda yardımcı olsa da insanlar genellikle onun var olmasının bir diğer önemli nedeninin işletmeleri ve müşterilerini mali suç tehdidinden korumak ve azaltmak olduğunu unutuyorlar. Sekuritance’ın sunduğu RegTech, siber suçluların bunlardan yararlanma fırsatını da azaltıyor.

Her ne kadar RegTech, şirketlerin süreçlerini ve sistemlerini geliştirse de ne yazık ki siber suçlular da sürekli yeni metodlar ile şirketlere siber saldırılar düzenliyorlar.

RegTech’in yardımcı olabileceği en önemli alan; giderek karmaşıklaşan finansal ortam, firmalar ve müşteriler için düzenleyici ortamı uyumlu hale getirebilmek. Bu sayede siber saldırılar azalabilir ve hem müşteriler hem de firmalar rahat bir nefes alabilir.

RegTech, işlem izleme, müşteri risk değerlendirmesi, siber güvenlik ve müşteri kimliği doğrulama dahil olmak üzere geleneksel olarak tamamlanan önemli süreçlere hız, verimlilik ve doğruluk katan geniş bir uygulama yelpazesine sahip.

İlgili: RegTech Nedir? RegTech, Yeni FinTech Mi? RegTech ve FinTech Farkı!

2020 salgını, hem işletmeler hem de özel kişiler için işlemlerin doğasını sonsuza dek değiştirdi. Giderek daha fazla tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için çevrimiçi hale geldikçe, suçlular da ellerinden gelen her şekilde çıkar sağlama çabalarını artırıyor.

1 Eylül – 31 Aralık 2020 ve 1 Ocak – 1 Mayıs 2021 arasında kaydedilen rakamlar, yalnızca finans sektöründeki şüpheli dijital dolandırıcılık girişimlerinin yüzdesinin nasıl şaşırtıcı bir şekilde %149 arttığını gösterdi.

Ancak etkilenen sadece finans sektörü değil. Dijital dolandırıcılık şüphesinde en büyük artışın olduğu sektörlerin küresel bir analizi, finansal hizmetlerin açık ara en büyük artışa sahip olmasına rağmen, bunu seyahat ve eğlence (%25) ve ardından oyun (%9) izlediğini gösteriyor.

Bu nedenle, birden fazla sektördeki birçok işletme, RegTech’in düzenleyici raporlama, risk yönetimi, uyumluluk, işlem izleme ve kimlik yönetimi genelinde sunabileceği çözümlerden yararlanabilir.

Mali suçlar söz konusu olduğunda, kimlik doğrulaması özellikle ilgili bir konu diyebiliriz. Yalnızca ABD’de, 2020’de dolandırıcılık nedeniyle kaybedilen 56 milyar doların 43 milyar doları hem işletmeler hem de tüketiciler için kimlik dolandırıcılığ ile ilişkilendirildi.

İlgili:

Kimlik doğrulama bir lüksten ziyade bir zorunluluk. Herhangi bir işletme için bir varlık olarak kabul edilebilir. Bir kullanıcıyı, varlığı veya müşteriyi tanımlamadan, dolandırıcılık veya diğer yasa dışı davranışların gerçekleşmesi için büyük bir fırsat bırakmış olursunuz. Daha basit olarak, birçok şirket yalnızca sınırlı bir tüketici kitlesine açık. Kendilerini bunun dışına çıkmaktan korumak zorundalar. Örneğin, alkol ve oyun sektörlerinde uyulması gereken minimum yaş kısıtlamaları var. Sağlam bir kimlik doğrulama sistemi olmadan, ne kadar tesadüfi olursa olsun, bu aralığın dışına çıkma nedeniyle sorun yaşayabilirler.

Finans sektörü, kimlik doğrulama ihtiyacı olduğunda insanların ilk düşündüğü şey olsa da, RegTech çözümleri birçok alanda değerli olabilir.

Sağlık hizmeti:

Sağlık sistemlerindeki teknolojinin bir nimet olduğu kadar bir yük de olması ihtimal. Hasta kayıtlarının saklanması ve hastaların kendi kayıtlarına kolayca erişememesi sorunu yaygın bir sorun.

Bir hastanın kayıtları, güvenli bir kimlik doğrulama sistemi aracılığıyla profillerine bağlanır; bu şekilde hastalar tıbbi kayıtlarına anında erişir ve herhangi bir doktor ile anında paylaşabilirdi.

Yolculuk:

Bu teknolojiden büyük ölçüde yararlanması mümkün ikinci bir endüstri de seyahat firmaları. Burada en belirgin faktör pasaportlar diyebiliriz. Ancak kullanımları, ülkeler arasında seyahate izin vermekten çok daha fazlasını kapsıyor. Pasaportların bir otel rezervasyonu yaparken kimlik belirleme aracı olarak kullanıldığı oluyor. Yaş kısıtlamalı hizmetlere erişirken yaş doğrulaması olarak kullanıldığı bilinen bir gerçek.

Güvenli bir kimlik doğrulama sistemi, fiziksel pasaport ihtiyacını ortadan kaldırır. (Pasaportunuzu kaybedemeyeceğiniz bir dünya hayal edin!)

Eğlence:

Son olarak, kimlik doğrulamasından büyük ölçüde yararlanan bir başka sektör de eğlence sektörü. Özellikle kumar oynatan oteller için geçerli bir alan. Kimlik doğrulama, kullanıcıların yaşlarını hem yüz yüze hem de çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde kanıtlamalarına olanak tanıyor.

İkinci faydası ise, kumar endüstrisinin suç faaliyetleriyle, özellikle de kara para aklamayla bağlantılı olarak olumsuz bir itibar kazanmasıdır diyebiliriz. Güçlü bir doğrulama sistemine sahip olmak, işletmelerin KYC protokollerine bağlılıklarını göstermelerine ve onları şüpheden uzaklaştırmalarına izin verir.

Son olarak, kumar bağımlılığı sorununa da bu sistemlerle yardımcı ounabildiği aşikar. Kumarhaneler ve kumar uygulamaları, risk altında olabilmesi mümkün. Sadece temkinli olan bireyler için farklı kendini dışlama prosedürleri sunar ve kumar faaliyetlerini sınırlar. Kimlik doğrulama sistemleri, bu müşterilerin herhangi bir etkinliğe katıldıklarında tanımlanabilmelerini ve korunmalarını sağlamaya yardımcı olur.

İlgili: Sekuritance, Blockchain İşlemlerinde Güven Oluşturuyor!

Bu şirketler, finans ve perakende örnekleriyle birlikte, yalnızca kimlik doğrulamasından değil. Aynı zamanda bir dizi RegTech çözümünden de yararlanır.

Sekuritance, KYC ve kimlik doğrulama süreçlerini kolaylaştırması mümkün, Sekur.Certify ve Sekur.MFA modülleri de dahil olmak üzere dünya çapındaki tüccarlar ve bireyler tarafından kullanılan bir RegTech ekosisteminin küratörlüğünü yapıyor. Bu, şirketlerin ve tüketicilerin, uzmanlar tarafından oluşturulan ve küratörlüğünü yaptığı en son RegTech yenilikleri tarafından sağlanan güvenli ve emniyetli bir ortamda çalıştığınızı bilmenin verdiği gönül rahatlığıyla işlerini yürütmelerini sağlar.

Bu içerik sponsorludur. Herhangi bir yatırım tavsiyesi veya öneri içermemektedir.

Sekuritance: https://www.sekuritance.com

Sekuritance Telegram: https://t.me/Sekuritance_Turk

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iphone 13 akıllı veri modu - iphone 13 özellikleri (1)

iPhone 13’te Akıllı Veri Modu Nasıl Kullanılır? Düşük Veri Modu!

Çevrimiçi Gizliliğinizi ve Güvenliğinizi

Çevrimiçi Gizliliğinizi ve Güvenliğinizi Riske Atan 5 Hata!