in

Grid İşlem Botu Nedir? Kullanmanız İçin 10 Neden!

bybit-grid-botu
bybit-grid-botu-2

Grid İşlem Botu Nedir? Kullanmanız İçin 10 Neden!

Bu yazımızda, yatırımcılar tarafından çeşitli finans piyasalarında kullanılan ve önemli avantajlar sağlayan Grid İşlem Botu hakkında bilinmesi gerekenlere yer verdik.

Grid İşlem Botu nedir?

Fiyat gridleri kullanılarak belirli bir fiyatın üstünde ya da altında emir verme stratejisini uygulayan botlara, Grid İşlem Botu denir.

Bununla birlikte, fiyat gridi; kademeli bir şekilde yükselen ve düşen fiyatlar için verilen emirlerde kullanılır. Örneğin; ETH’nin güncel piyasa fiyatının altına düştüğü her 100 dolar için alım emirleri verebilirsiniz. Ayrıca ETH’nin güncel fiyatının üstündeki her 100 dolarlık seviye için de satım emri oluşturabilirsiniz. Böylece Grid işlem botu, fiyatın belirlediğiniz seviyeye düşmesi veya yükselmesi hâlinde otomatik alım – satım işlemlerini sizin yerinize gerçekleştirecektir. ETH fiyatı 100 dolar daha düşerse, bir daha alım yapacaktır veya 100 dolar daha yükselirse satım işlemlerini yerine getirmeye devam edecektir.

Kısacası, Grid işlem botunun işlevi; daha önce belirlediğiniz herhangi bir fiyattan yinelenen alımlar yapmak ve fiyatın belirlediğiniz seviyenin üstüne çıkması hâlinde de satışlar yapmaktır. Bununla birlikte, alım yapmak için söz konusu varlığın belirlediğiniz bir fiyata düşmesini veya satış için yine belirli bir fiyata yükselmesini bekleyebilirsiniz. Ayrıca bütün bu işlemleri tekrar tekrar yapabilirsiniz, herhangi bir sınırlama söz konusu değildir.

Bybit Grid İşlem Botları:

Bybit, kullanıcıların faydalanması için Grid işlem botunu yakın zamanda platforma dahil etti. Böylece Bybit kullanıcıları, belirli fiyat aralıklarına verilen emirleri otomatik bir şekilde gerçekleştiren Grid botlarını kullanarak çeşitli avantajlardan yararlanıyor. Peki nedir bu avantajlar? Bybit Grid Botlarını kullanmak isteyebileceğiniz 10 nedene aşağıda değindik.

1) Düşük giriş noktası

Bu işlem botu sayesinde, manuel olarak gerçekleştirdiğiniz işlemlerde yakalayamayacağınız kadar düşük seviyelerden pozisyonlara giriş yapabilirsiniz. Fiyatlardaki hareketlilikleri sürekli takip etmek zorunda kalmadan, düşük giriş seviyelerinde oluşturulmuş emirler gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu avantaj, yüksek satış seviyeleri için de geçerlidir. Yüksek fiyat seviyelerinde satış emri verebilirsiniz.

2) Kullanımı kolay ve kişiselleştirilebilir

Grid işlem botunu kullanırken zorlanmazsınız, kullanımı oldukça basittir. Bununla birlikte, botu özelleştirebilirsiniz. Kaydolduktan sonra parametreleri istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Fiyat aralıklarının üst ve alt limitlerini belirleyebilir, botun bu fiyat aralıklarında gerçekleştirebileceği emirlerin sayısını ayarlayabilirsiniz.

3) Yüksek otomasyon seviyesi

Bu işlem botları, yüksek seviye otomasyona oldukça elverişlidir. Bunun sebebi ise işlem stratejisinin temelde mantığa dayanmasıdır. Grid botlar, piyasa trendleri ve duyarlılığıyla alakalı olmayan, daha önceden verilmiş emirleri yerine getirmek için tasarlanmıştır. Piyasayı sürekli izlemek zorunda kalmak istemeyen yatırımcılar için Grid botlar, daha cazip bir seçenek olabilir.

4) Gelişmiş risk yönetimi

Risk yönetimini Grid işlem botu sayesinde geliştirebilirsiniz. Ayrıca risk ödülü seviyesini de yine bu bot sayesinde kontrol etme imkânı elde edersiniz. Stablecoin çiftlerinde işlem gerçekleştirirken oldukça düşük risklerle yine düşük ancak istikrârlı kazançlara erişmeniz mümkün. Diğer taraftan, piyasa değeri düşük fakat volatilitenin yüksek olduğu kripto paralarda işlem gerçekleştirerek risk iştahınızı artırabilir ve daha fazla kazançlar sağlayabilirsiniz. Grid bot, işlemleri tamamen risk iştahınıza göre ayarlayabileceğiniz ve bu alanda kendinizi geliştirebileceğiniz bir araçtır.

5) Piyasalar durgunken stratejileri kâra dönüştürün

Kripto para piyasası, genellikle volatilitenin yüksek olduğu bir piyasadır. Ancak bu piyasanın da durgun seyrettiği zamanlar vardır. İşte bu zamanlarda yatırımcılar, Grid işlem botlarını kullanarak piyasadaki durgunluğu fırsata çevirebilirler.

6) Çeşitlendirme

Bu işlem botları, birbirleriyle takas edilebilen iki varlığı uzun vadeli tuttuğunuz zaman ekstra kazanç elde etmenizi sağlar. Bununla birlikte, sermayenizi tek bir varlık yerine daha çok varlığa paylaştırarak yatırımınızı çeşitlendirebilirsiniz.

7) İşlemlerden duygu iniş çıkışlarını arındırır

Yatırımcılar, varlıklarını kaybetme korkusu veya daha fazla kazanma hırsı gibi çeşitli duygular içinde olabilirler. Alım satım işlemlerini kendiniz yaptığınızda, bu duyguları kontrol etmek daha güç olur. Ancak Grid botları, belirli kurallara göre çalışır. Bu sayede yatırım işlemlerinize duygularınızın daha az karışmasını sağlayabilirsiniz.

8) Likidite sağlama

Söz konusu işlem stratejisini kullanarak kripto para borsalarının gereksinim duyduğu likiditeyi sağlamış olursunuz. Alım ve satım emirlerinizle borsanın piyasa likiditesinin artmasını sağlarsınız.

9) Çok yönlülük

Grid botlarını, kazanç sağlamak için uygun bir potansiyelde olan neredeyse her türlü piyasada kullanabilirsiniz. Düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satma stratejisine dayandığı için de çok yönlüdür.

10) Hem uzun hem de kısa vadeli işlemler için uygun

Grid işlem botları, foreks gibi çeşitli finans piyasalarında uzun bir süredir kullanıyor. Kısa vadeli fiyat hareketliliklerinden faydalanmak isteyen yatırımcılar ve günlük işlem gerçekleştirenler gibi farklı türde yatırımcılar bu botlardan yararlanabilir.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para ve kripto para borsalarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR hatası - ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR chrome hatası - chrome ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR hatası nasıl düzeltilir - chrome hataları - tarayıcı hataları

Google Chrome Nasıl Güncellenir?

bybit bülten

Bybit Türkiye ile Zirveye Yarışın: Çekilebilir 20.000 USDT, iPhone 13 Pro ve Daha Fazlası Sizi Bekliyor!