in

Ethereum Merge Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Ethereum merge

Ethereum Merge Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Uzun bir süredir gerçekleşmesi beklenen Ethereum birleşmesine oldukça az bir süre kaldı. Söz konusu birleşme hakkında yatırımcıların bilmesi gereken özelliklere ise bu içeriğimizde yer verdik.

Ethereum Merge nedir? Ethereum Merge Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Yakın zamanda Ethereum’da gerçekleşecek olan Merge, ağın Proof of Work (İş Kanıtı) sisteminden Proof of Stake (Hisse Kanıtı) sistemine resmî geçişini ifade ediyor.

Ethereum Merge Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Bu birleşmenin asıl amacı, Ethereum ağının sürdürülebilirliğini ve çevre dostu olmasını sağlamak, işlem gücünü artırmaktır. Ethereum, PoS sistemine geçtiğinde; artık dünyanın dört bir yanında yer alan Ethereum madencileri, blok doğrulamak için zorlu matematiksel problemleri çözmek zorunda kalmayacak. Bunun yerine, ETH varlıklarını bir havuzda kilitleyerek rastgele doğrulayıcı olma hakkını kazanacaklar. Bununla birlikte, biri blok doğrulayıcı olmak istediğinde en az 32 ETH stake etmek zorundadır. Bu sistemdeki amaç, blok doğrulama işleminin bir güç değil, sermaye gerektirmesinin istenmesidir.

Ayrıca PoW fikir birliği sisteminden PoS sistemine geçiş, enerji tüketimini büyük ölçüde azaltacak. Kriptografik işlemlerin gerektirdiği enerjiye artık gereksinim duyulmayacağından, mevcut elektrik harcamasının yaklaşık %99 oranda düşmesi sağlanacak.

ethereum merge

Birleşme ne zaman?

Ethereum’un merakla beklenen ve daha önce birkaç defa ertelenen Merge etkinliği, 19 Eylül’de gerçekleşecek. Bu tarihte Ethereum, PoW sisteminden PoS fikir birliği sitemine geçişini resmî olarak tamamlayacak.

İlgili:

Cyber Kill Chain12

Ethereum merge hakkında bilinmesi gerekenler: Beacon Chain ve Ethereum:

Ethereum’un PoS fikir birliği sistemine geçişi yeni değil, uzun bir süreçte aşama aşama ilerleme kaydedilmiştir. Bununla birlikte, 2020 yılında Beacon Chain isimli bir zincir piyasaya sürülmüştü. Beacon Chain, PoW tabanlı Ethereum ana blokzincirine paralel olarak çalışan bir PoS zinciridir. Bu zincir üzerinde güncel olarak 11 milyona yakın ETH stake eden 330 bin doğrulayıcı mevcut. Ethereum, eylül ayında Beacon Chain ile birleşerek tamamen PoS sistemine geçecek.

Stake edilen ETH miktarı neden önemlidir?

Hem ağın güvenliği hem de ETH değerinin yükselmesi için stake edilen ETH miktarı önemlidir. Kötü amaçlı kişiler, ağa saldırı gerçekleştirip varlıkları ele geçirmek isterlerse; öncelikle stake edilen ETH’lerin %51’ine sahip olmaları gerekir. Ancak ağda stake edilen ETH miktarı ne kadar artarsa, saldırganların varlıkların %51’ini ele geçirmeleri de o kadar maliyetli olacağı için ağı ele geçirmek neredeyse imkânsız hâle gelecektir. Bu nedenle ağda stake edilen ETH miktarı ne kadar fazla olursa, ağın güvenliği de o kadar güçlü olacaktır.

Öte yandan stake sistemi, dolaşımda olan birçok ETH’nin kilitlenmesini teşvik ettiğinden; Ethereum birleşmesinin, ETH üzerinde deflasyonist bir etki yaratacağı öngörülüyor. Bu durumun da ETH fiyatını olumlu etkilemesi beklenmektedir.

Ethereum merge hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Harry Potter

Harry Potter Tarzında Dizi Önerileri

PDF birlestirme

PDF Dosyaları Nasıl Birleştirilir?