in ,

Helium Network Nedir? HNT Madenciliği Nasıl Yapılır?

helium network featured

Bu içeriğimizde: Helium Network nedir? HNT madenciliği nasıl yapılır? Sorularının cevaplarına ve bu projeyle ilgili diğer detaylara yer verdik.

Helium Network nedir?

Helium, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin gelişmiş olarak dünyanın dört bir yanında kolayca kullanılabilmesi için geliştirilen blockchain destekli bir protokoldür. HNT ise bu projenin kripto para birimidir.

Nesnelerin İnterneti; akıllı telefon, televizyon ve bilgisayar gibi cihazların yanı sıra bütün nesnelerin internet ağına bağlanmasını sağlayan bir teknolojidir. Bu sayede insanlara, eşyaları uzaktan kontrol edebilme imkânını sağlıyor. Ayrıca IoT hakkında detaylı bilgiler için bu içeriğimize Nesnelerin İnterneti (IOT) Nedir? göz atabilirsiniz.

HNT madenciliği nasıl yapılır?

The People’s Network (Halkın Ağı) olarak da adlandırılan Helium blokzinciri, Nesnelerin İnterneti cihazlarına aracı gerekmeden ulaşma imkânı sağlayan; “Helium Hotspot” isimli bir ağ sistemini kullanır. İsteyen kullanıcılar, hotspot cihazı alarak Helium blokzincirine destekte bulunabilirler. Bununla birlikte dağıtık bir hâlde bulunan hotspot’lar, birbirleriyle etkileşim kurdukça HNT coin kazanırlar. Birbirlerine veri transferi yapan ve ağın güvenliğini sağlayan hotspot’lar, bunun karşılığında HNT ile ödüllendirilirler. Kısacası; HNT madenciliği için kullanıcıların hotspot cihazına ve diğer hotspot’lara bağlanmalarını sağlayacak antenlere sahip olmaları yeterlidir.

Kablosuz ve merkeziyetsiz ağların yaygınlaşmasını sağlayan Helium blokzinciri, güncel olarak binlerce hotspot çalıştırmaktadır.

Helium ne zaman kuruldu?

2013 yılında IoT teknolojisini desteklemek için geliştirilmeye başlanan Helium projesi; ana ağına geçişi (mainnet) 2019 yılında gerçekleştirmiştir.

HNT kurucusu kimdir?

Proje 2013 yılında Shawn Fanning, Amir Haleem ve Sean Carey tarafından geliştirilmeye başlanmıştır.

Proof of Coverage (PoC)

Helium Network, Proof of Coverage sistemini kullanır. Bu algoritma, hotspot’ların sayısını ve birbirlerine olan uzaklığını hesaplayıp ödülleri bu hesaplamaya göre dağıtan bir sistemdir. Bir hotspot’a ne kadar çok cihaz bağlanırsa, söz konusu o hotspot’u çalıştıran kişinin kazanacağı ödül de o kadar artmaktadır.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Kripto para ile ilgili herhangi içeriğimiz kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Kripto para veya kripto para platformları ile ilgili içerikler tamamen bilgi ve haber amaçlıdır. Ancak ve ancak ilgili riskin farkında olduğunuzdan emin olun. Çünkü kripto para konusu ekonomik riskler içerir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

siber zorbalik

Siber Zorbalık Hakkında Çocuklarınızı Nasıl Bilgilendirirsiniz?

Reserve

Reserve Rights Nedir? RSR Hakkında Detaylar!