in

HTTPS Everywhere Nedir? HTTPS Everywhere Nasıl Kullanılır?

https everywhere - https everywhere ne işe yarar - https everywhere güvenilir mi - https everywhere hakkında

HTTPS Everywhere Nedir? HTTPS Everywhere Nasıl Kullanılır?

Bu içeriğimizde HTTPS Everywhere eklentisinin detaylarına değineceğiz. Kısacası HTTPS Everywhere nedir? Sorusuyla birlikte HTTPS Everywhere nasıl kullanılır? Sorusunu cevaplayacağız. Eğer bir web sitesine girerken SSL sertifikasının olup olmadığını sürekli kontrol ediyorsanız ve verilerinizin güvenliğine önem veriyorsanız HTTPS Everywhere veya türevi bir eklenti kullanabilirsiniz.

HTTPS Everywhere kullanılması gereken eklentilerden bir tanesi diyebiliriz. HTTP ile HTTPS arasında oldukça önemli farklar var. En önemli fark ise güvenlik. HTTPS güvenilirlik açısından daha önemli bir yere sahip. Bu konunun detaylarına farklı başlıklarda değineceğiz. Şimdi bu eklenti ne işe yarıyor buna bakalım.

Bu eklenti; EFF ve TOR iş birliği ile ortaya çıkartılan bir eklenti. HTTP olarak gördüğünüz bütün sitelere, bu küçük eklenti ile HTTPS protokolünde erişebiliyorsunuz. Örneğin HTTP protokolünde olan bir siteye girdiğinizde tarayıcınız size farklı uyarılar verir. Bu uyarılardan bir tanesi de ”Kişisel bilgilerinizi, banka bilgilerinizi ve şifrelerinizi bu web sitesinde paylaşmayınız.” şeklindedir.

Birçok yabancı kaynakta HTTPS Everywhere için ‘Alışveriş sitelerinde, bankacılıkla ilgili işlemlerde mutlaka kullanılması gereken eklentilerdendir.’ diye bahsediliyor.

İlgili:

Chrome, Mozilla Firefox, Opera gibi tarayıcılarda eklenti olarak kullanılması mümkün. Mahremiyetiniz için önemli bir eklenti. Çünkü internetteki gizlilik temelli eklentilerin başında yer alıyor.

Peki HTTPS Everywhere kullanılmaması herhangi bir zarara yol açar mı?

Benzer birçok eklenti var. Herhangi birisini kullanmak mutlaka SSL konusunda işinize yarayacaktır. HTTP yerine HTTPS protokolü yukarıda da dediğimiz gibi daha güvenilir. Parolalarınız, bilgileriniz, kullanıcı kayıtlarınız HTTPS protokolünde şifrelenir.

HTTPS Everywhere Hakkında Kısa Detaylar:

  • Javascript ve Python dillerinde yazılmıştır.
  • 2014 yılında ortaya çıkmıştır. Fakat güncellemeler ile o günden bugüne çok gelişmiştir.
  • Son kararlı sürümü bundan tam 4 ay önce yayınlanmıştır.
  • Ülkemizde kullanım oranı diğer ülkelere göre oldukça düşük olan farklı tarayıcılarda da kullanılması mümkün. Örneğin bu tarayıcılar arasında Brave ve Vivaldi de bulunuyor.
  • Android işletim sistemlerinde de kullanılabiliyor.

HTTPS Everywhere Nasıl Kullanılır? Sorusunun cevabı da aslında oldukça basit. Uygulamayı kullandığınız tarayıcının uygulama marketinden indirin. Ancak tarayıcınız desteklemiyorsa destekleyen tarayıcının uygulama marketine göz atın. Tüm siteler şifrelensin modunu açın. Bu eklentiye Tor üzerinden de erişebilmeniz mümkün.

İlgili: DuckDuckGo Nedir? DuckDuckGo Güvenli Mi? Güvenli Arama Motoru!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

petya-nedir-petya-virüsü-nasil-bulasir-fidye-virusu-1

Petya Virüsü Nedir? Petya Virüsü ile İlgili Kısa Notlar ve Hap Bilgiler!

sosyal medya geçmişini temizleme - facebook temizleme - instagram temizleme

Arama Geçmişi Temizleme: Sosyal Medya ve Tarayıcıyı Nasıl Temizleyebilirsiniz?