in

Isınan Laptop Nasıl Soğutulur? Basit 5 İpucu ile Küçük Bir Rehber!

ısınan-laptop-bilgisayar-nasil-sogutulur
ısınan-laptop-bilgisayar-nasil-sogutulur

Isınan Laptop Nasıl Soğutulur? Basit 5 İpucu ile Küçük Bir Rehber!

Bu içeriğimizde ısınan laptop nasıl soğutulur? Sorusunu cevaplıyoruz. Laptoplar, şekilleri, kullanım şekli ve boyutları nedeniyle oldukça fazla ısınıyor olabilir. Fakat uzun süre ısınması ilerleyen günlerde daha çabuk ve daha kolay ısınabileceği anlamını taşıyor. Bilgisayarınız normalden daha hızlı ve daha fazla ısınırsa kalıcı bir yavaşlama sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da cihazınıza ciddi zararlar verebilir. Isınan laptop kapanıyor ya da ısınan laptop çözüm arıyorum diyorsanız bu içeriğimiz tam da size göre!

Isınan laptop nasıl soğutulur? Sorusunu 5 farklı alt başlıkta inceleyeceğiz. Fakat ısınan laptopu soğutma içeriğine geçmeden önce bilgisayarınızın ısınmaması için bir fan alabileceğinizi unutmayın. Ancak ben fan almak istemiyorum derseniz aşağıdaki yollara mutlaka göz atın.

Isınan Laptop Nasıl Soğutulur?

Aşağıdaki yollar izlendiğinde %41’lik bir soğutma gerçekleştirildiğini vurgulayalım. Ortam sıcaklığının da etkisini göz önünde bulundurmayı, hangi programları ya da uygulamaları aktif olarak kullandığınızı gözden geçirin. Eğer laptopunuzun fanını kapatan bir yastık ya da battaniye üzerinde vs. kullanıyorsanız kullanım alışkanlığınızı değiştirmeye çalışın.

1- Güç Ayarlarını Kontrol Edin:

Laptopunuzun güç ayarlarına göz atın. Eğer güç ayarınız Yüksek Performans olarak ayarlanmış ise Dengeli veya Güç Tasarrufu seçeneklerini kullanın. Bu ayar, sisteme her zaman maksimum işlemci hızını kullanmak yerine yalnızca uygulamalarınızı çalıştırmak için gereken gücü kullanmasını sağlayacaktır. Eğer oyun oynamayı düşünüyorsanız tabii ki en iyi performansı alabilme adına güç ayarınızı tekrardan Yüksek Performans olarak ayarlamayı unutmayın.

2- Fanı Kapatmayın:

Laptopunuzun fanlarınızı kapatıyor musunuz? Bu, ısınmasına ve ileride cihazınızın zarar görmesine neden olur. Eğer fanları kapatmıyorsanız ve fan temizliği yapmıyorsanız bu da kalıcı hasara yol açar. Ben fan temizliği yapmayı bilmiyorum diyenler olacaktır. Bunun için teknik servis ile iletişime geçmenizi öneririz. Toz giderici sprey kullanarak da cihazınızın fanını temizlemeniz mümkün. Fakat bu konuda eğer bir bilginiz yoksa cihazınıza zarar verebileceğinizi unutmayın. Bu yüzden toz biriken fanı temizlemeyi düşünüyorsanız mutlaka yetkili bir isimle çalışın.

İlgili:

3- Laptop soğutucuları:

Fanlı bir laptop kullanıyorsanız laptop soğutucularını kullanabilirsiniz. Bu soğutucular sayesinde cihazınıza ekstra hava sunar ve ısınmasının önüne geçebilirsiniz. Özellikle laptop üzerinden oyun oynayan kişilerin bu tür soğutucular kullandığını görmeniz mümkün. Piyasada fiyat – performans olarak oldukça etkili ürünler mevcut. Kısacası her bütçeye uygun ucuz ya da oldukça pahalı soğutucular ile karşılaşabilirsiniz.

4- Oda Sıcaklığı:

Çalışma ortamınızı veya bilgisayar odanızı olabildiğince serin tutmayı düşünebilirsiniz. Bilgisayarlar, çoğu insan gibi klimalı ortamlarda çok daha iyi çalışıyor. Bir bilgisayarın çok soğuk ya da çok sıcak ortamda çalışması performansını etkiler. Eğer kötü yönde etkiliyorsa bu da cihazınızın ısınmasına sebep olur.

5- Cihazınızı ve Programlarınızı Kapatmayı Deneyin:

Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda, özellikle de evde olmadığınız zamanlarda kapatın. Birçok kişi bilgisayarını aktif olarak uyku modunda kullanıyor. Her ne kadar bilgisayara birkaç dakikalık hızlı erişim sunsa da aslında sürekli uyku modunda kullanma cihazınızın ilerleyen günlerde zarar görmesini sağlar. Bu yüzden ara ara cihazınızı kapatmayı gözden geçirin. Eğer çok fazla RAM yiyen programlar – uygulamalar kullanıyorsanız bu da bilgisayarınızın ısınmasına sebep. Fakat bunun için de oldukça basit bir çözüm var. Alternatif programları kullanabilirsiniz. Örneğin Google Chrome kullanıyorsanız bu çok fazla RAM diyebiliriz. Ancak Google Chrome yerine web sitemiz üzerinden de alternatiflere göz atabilirsiniz. 

Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda, özellikle de evde olmadığınız zamanlarda kapatın. Eve döndüğünüzde ihtiyacınız olan son şey, dizüstü bilgisayarınızın bir yangın tehlikesi olduğunu öğrenmektir; bu, dizüstü bilgisayarların aşırı ısınmasının tehlikelerinden biridir.

İlgili: Coin Yakmak Nedir? Coin Yakma Ne İşe Yarar?

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okex-earn-okex-raca-yil-sonu-hediyeleri

OKEx Yıl Sonu Hediyeleri 8. Aşama! Stake Ederek RACA Kazanabilirsiniz!

Izumi-Finance-bybit-global-kripto-para-borsası Bybit, 750.000 MOVEZ

KASTA, Bybit Launchpad’de Listeleniyor! Listelenmeye Özel Etkinlik Var!