in

Kripto Paralarda Lending Nedir?

lending nedir

Kripto Paralarda Lending Nedir?

Şimdi bu içeriğimizde kripto para ekosisteminde sıklıkla karşılaşılan lending (borç verme) kavramının ne olduğuna ve lending projelerinden örneklere yer verdik. Eğer kripto paralarda lending nedir? Sorusunu merak ediyorsanız işte bu içeriğimiz tam da size göre! Çünkü Lending konusunda detaylara değindik.

Kripto Paralarda Lending Nedir?

Lending; kullanıcıların kripto para birimleriyle al-sat yapmadan, yalnızca borç vererek ek kazanç elde ettiği bir yöntemdir. Yatırımcılar, bazı lending platformları aracılığıyla diğer kullanıcılara kripto para birimlerini borç verebilirler. Böylece borç verdikleri kripto para varlıklarını faiziyle geri alma hakkına sahip olarak pasif gelir elde etmiş olurlar.

Lending platformlarının özellikleri nelerdir?

  • İsteyen bütün yatırımcılar, lending platformları aracılığıyla borç alabilirler. Ancak borç almak isteyen kullanıcıların belirli bir miktar finansal varlığını sisteme teminat olarak göstermesi zorunludur. Teminat göstermeyen kullanıcıların ileride aldıkları borçları ödeyebilme garantisi sağlanamadığı için; kripto para varlıklarını borç alabilmesi mümkün değildir.
  • Lending özelliğine sahip platformlarda gerçekleşen her işlem kayıt altına alınmaktadır. Bu sayede bütün kullanıcılar, işlemleri gerçekleştiren yatırımcıların isimleri haricindeki verileri blokzincirinde görüntüleyebilirler.
  • Kullanıcılar, lending platformlarında gerçekleştirmek istedikleri her işlemi çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirler.

Lending projelerine örnekler:

Aave

Aave, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş bir deFi (merkeziyetsiz finans) projesidir. Önceden “LEND” ismini taşıyan AAVE de bu projenin tokenıdır. Aave, kullanıcıların kripto para birimleriyle borç almalarına ve borç verebilmelerine imkân tanır. Hatta kripto para borcu almak isteyen kullanıcılar, kendi varlıklarını teminat göstererek likidite havuzundan borç alabilirler.

Balancer

Balancer, Ethereum tabanlı olan ve otomatik piyasa yapıcılığı ile likidite havuzu özelliğine sahip bir DeFi projesidir. Bu proje sayesinde kullanıcılar, cüzdanlarında yer alan kripto para birimine göre likidite havuzuna katılabilirler. Bununla birlikte kullanıcılar, likidite havuzlarına istedikleri oranda kripto para birimini likidite olarak sağlayabilirler. Ayrıca aynı anda birkaç token çeşidi ile likidite havuzuna katılma hakkına da sahiplerdir.

Compound

Compound, kullanıcılara kripto para birimleriyle kredi alıp-verme imkânı tanıyan merkeziyetsiz finans platformudur. Bu platformda, borç almak isteyen kullanıcılar ile borç vererek faiz kazanımı elde etmek isteyen kullanıcılar bir araya gelir. Compound platformu, borç alacak kullanıcıların teminat olarak gösterdikleri kripto paralarını sisteme kilitler. Bununla birlikte kilit altında olan bu kripto varlıkları cToken’lere çevirir.

Maker DAO

MakerDAO, Ethereum ağı tarafından desteklenen ve akıllı sözleşmelerle çalışan merkeziyetsiz finans projesidir. MakerDAO, kullanıcıların itibari paralar yerine kripto varlıklarını teminat olarak gösterip borç alabileceği ve borç vererek ek kazanç sağlayabileceği bir sistem vadeder. Bununla birlikte, DAO yani Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu odaklı geliştirilen Maker projesi; Amerikan dolarına endeksli bir sabit coin olan DAI isimli kripto varlığın üretilmesini sağlar.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

en iyi muzik uygulamalari

2022 En İyi Müzik Uygulamaları Önerisi!

Mobil odeme

Mobil Ödeme Dolandırıcılığından Nasıl Kaçınılır?