in

MacOS Catalina Nedir? MacOS Catalina Sorunları ve Çözümleri!

MacOS-Catalina-Nedir-Sorunlari-ve-cozumleri
MacOS-Catalina-Nedir-Sorunlari-ve-cozumleri

MacOS Catalina Nedir? MacOS Catalina Sorunları ve Çözümleri!

Daha önce OS X olarak bilinen MacOS işletim sistemi, Apple Inc tarafından geliştirilen, pazarlanan ve satılan bir dizi Unix tabanlı grafik arabirim işletim sistemidir. Apple’ın Mac bilgisayarları için birincil işletim sistemidir. Masaüstü, dizüstü ve ev bilgisayarları pazarında ve web kullanımında, Microsoft Windows’tan sonra en yaygın kullanılan ikinci masaüstü işletim sistemidir.

MacOS, Windows’tan sonra dünyanın en popüler ikinci masaüstü işletim sistemidir. Net Applications’a göre macOS, Haziran 2020 itibarıyla masaüstü bilgisayarların %8,47’lik pazar payına sahip.

MacOS, orijinal Macintosh işletim sistemi olan klasik MacOS’nin doğrudan bir türevidir. MacOS’un ilk sürümü 2001 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri yeni özellikler ve iyileştirmelerle düzenli olarak güncellendi.

MacOS’in en son sürümü, Ekim 2019’da piyasaya sürülen MacOS Catalina’dır. MacOS Catalina, yeni Müzik uygulaması, yeniden tasarlanmış Anımsatıcılar uygulaması, yeni Ekran Süresi özelliği ve daha fazlasını içeren bir dizi yeni özellik sunar.

MacOS’a geçmeyi düşünüyorsanız veya zaten bir Mac kullanıyorsanız ve ne yapabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, MacOS Catalina incelememize göz atmayı unutmayın.

MacOS harika bir işletim sistemidir ve her yeni sürümde daha da iyi hale gelmektedir. Güvenilir, kullanıcı dostu ve zengin özelliklere sahip bir masaüstü işletim sistemi arıyorsanız MacOS harika bir seçimdir.

MacOS Catalina:

Apple, Mojave’nin halefi olarak 7 Ekim 2019’da MacOS Catalina’yı piyasaya sürdü. Yalnızca 64 bit uygulamaları destekleyen ve Aktivasyon Kilidi’ni içeren ilk MacOS sürümüdür.

Catalina, iPad’i ikincil ekran olarak kullanma yeteneği, kurşun kalem ve dokunmatik giriş için Sidecar desteği, yeni Apple Arcade oyunları ve daha fazlasını içeren bir dizi yeni özellik ve iyileştirme sunar.

Herhangi bir yeni işletim sistemi sürümünde olduğu gibi, birkaç hata ve aksaklık olması zorunludur. İşte en yaygın MacOS Catalina sorunlarından bazılarına ve bunların nasıl düzeltileceğine bir bakış.

MacOS Catalina, bir dizi yeni özellik ve iyileştirme getiren harika bir güncellemedir. Ancak, herhangi bir yeni yazılım sürümünde olduğu gibi, birkaç hata ve aksaklık olması zorunludur. İşte en yaygın MacOS Catalina sorunlarından bazılarına ve bunların nasıl düzeltileceğine bir bakış.

1. Kurulum Sorunları

MacOS Catalina’yı yüklemekte sorun yaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey, Mac’inizin yeni işletim sistemiyle uyumlu olduğundan emin olmaktır. Catalina, 2012 veya sonraki bir sürümü olan ve MacOS Mojave çalıştıran bir Mac gerektirir.

Mac’iniz Catalina ile uyumluysa ancak yine de yükleme konusunda sorun yaşıyorsanız yükleyiciyi yeniden indirmeyi deneyin. Bazen indirme işlemi bozulabilir ve bu da yükleme sorunlarına yol açabilir.

2. Sidecar Sorunları

Sidecar, Catalina’da iPad’inizi ikincil ekran olarak kullanmanıza olanak tanıyan yeni bir özelliktir. Sidecar’ı çalıştırmakta sorun yaşıyorsanız, hem Mac’inizin hem de iPad’inizin aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun.

3. Pil Sorunları

Bazı kullanıcılar, Catalina’ya güncelleme yaptıktan sonra pil sorunları bildirdi. Piliniz çabuk bitiyorsa, Sistem Yönetim Denetleyicisini (SMC) sıfırlamayı deneyin. Bu genellikle yazılım hatalarının neden olduğu pil sorunlarını çözebilir.

4. Ekran Sorunları

Catalina’ya güncelledikten sonra Mac’inizin ekranı garip davranıyorsa, NVRAM’i sıfırlamayı deneyin. Bu genellikle yazılım hatalarının neden olduğu görüntü sorunlarını çözebilir.

5. Uygulama Uyumluluğu Sorunları

Catalina yalnızca 64 bit uygulamaları desteklediğinden, en sevdiğiniz uygulamalardan bazılarının artık uyumlu olmadığını görebilirsiniz. Güvendiğiniz bir uygulama artık uyumlu değilse, farklı bir uygulamaya geçmeyi düşünebilirsiniz.

6. Finder Sorunları

Finder ile düzgün görüntülenmemesi veya sık sık çökmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız, uygulamayı sıfırlamayı deneyin. Bu genellikle yazılım hatalarının neden olduğu Finder sorunlarını çözebilir.

7. Yavaş Performans

Catalina’ya güncelledikten sonra Mac’iniz yavaş çalışıyorsa SMC’yi sıfırlamayı deneyin. Bu genellikle yazılım hatalarının neden olduğu performans sorunlarını çözebilir.

8. Aktivasyon Kilidi Sorunları

Catalina’ya güncelledikten sonra Mac’inizi etkinleştirme konusunda sorun yaşıyorsanız, internete bağlı olduğunuzdan ve tarih ve saatinizin doğru ayarlandığından emin olun. Aktivasyon Kilidi internet bağlantısı gerektirir ve tarih ve saatiniz yanlışsa çalışmayabilir.

MacOS Catalina nedir sorusu ile ilgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

popüler-video-düzenleme-programlari

Popüler Video Düzenleme Programları! 2022’de En Çok Kullanılanlar!

apple-saglik-uygulamasi

Apple Sağlık Uygulaması Ne Kadar İyi, Neler Sunuyor?