in

Mac Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Nasıl Artırırsınız?

PC

Mac Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Nasıl Artırırsınız?

Bu içeriğimizde, Mac dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü iyileştirmek için izlemeniz gereken adımlara yer verdik.

Mac Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Nasıl Artırırsınız?

Bilgisayarınızın Sistem Tercihlerinde Pil bölmesi yer alır. Bu bölümde Mac’inizin pil ömrünü iyileştirecek bazı ayarlamalar mevcuttur. Bununla birlikte, pil ayarlarını görüntülemek için Apple menüsü > Sistem Tercihleri adımlarını izleyin ve Pil ya da Enerji Tasarrufu seçeneğine tıklayın.

Daha iyi bir pil ömrü için aşağıdaki ayarları yapın:

  • “Pil gücüyle çalışırken ekranı hafifçe karart” özelliğini aktif hâle getirin. Bu sayede bilgisayarınızı güç kaynağından çıkardığınız zaman Mac’inizin ekran parlaklığı %75 olarak ayarlanır.
  • Ayrıca “Pil gücüyle çalışırken Power Nap’i etkinleştir” seçeneğinin kapalı olması gerekir. Bu sayede bilgisayarınızın uyku modundayken e-postaları ve iCloud güncellemelerini kontrol etmesi engellenir.
  • Pil ömrünü artırmak için enerji kullanımını azaltan Düşük güç modunu açın.

Ekran parlaklığını ayarlama

Otomatik parlaklık, bilgisayarınızın pilini korumak için ekran parlaklığını otomatik bir şekilde ayarlar. Bununla birlikte, otomatik parlaklık kapalıysa, açmak için Apple menüsü > Sistem Tercihleri adımlarını izleyin. Daha sonra Ekranlar seçeneğine tıklayıp “Parlaklığı otomatik ayarla” seçeneğini aktif hâle getirin.

Pil sağlığını kontrol etme

macOS Big Sur ya da bir sonraki sürümlerden birini kullanıyorsanız Apple menüsü > Sistem Tercihleri adımlarını izleyip Pil seçeneğine tıklayın. Ancak macOS Catalina ya da daha önceki sürümlerden birini kullanıyorsanız Option (Alt) tuşuna basılı tutun ve pil durumu menüsüne gitmek için menü çubuğunda yer alan pil simgesine tıklayın.

Karşınıza çıkan ekranda pilinizin normal çalıştığına veya yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğuna dair bir bildirim belirir. Piliniz normal çalışmıyorsa, ekranda servis önerisiyle karşılaşırsınız. Bunun için Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı ile görüşmeniz gerekir.

Hatırlatma: Yerleşik pile sahip olan MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro bilgisayarlarından birini kullanıyorsanız, pil değişimi kesinlikle Apple Yetkili Servis Sağlayıcıları tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde pili kendiniz değiştirmeye çalışırken cihazınıza zarar verme olasılığınız yüksektir. Ayrıca bu durum garanti kapsamına girmez.

Uygulamaları kontrol edin

Bilgisayarınızda yer alan bazı uygulamalar, olağanın üstünde enerji tüketiyor olabilir. Bunu kontrol etmek için pil durumu menüsüne gidin ve pil gücünden tasarruf sağlamak adına söz konusu uygulamalarla ilgili bir düzenleme yapın.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Izumi-Finance-bybit-global-kripto-para-borsası Bybit, 750.000 MOVEZ

Basit Görevler ile Kupon, Trade Ödülü, Para İadesi ve Çok Daha Fazlasını Bybit ile Kazanın!

Synthetix Network

Synthetix Network Token nedir? SNX Geleceği ve Detaylar!