in

Windows 11’de Pil Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir?

Windows pil omru

Windows 11’de pil kullanımı nasıl kontrol edilir?

Bu içeriğimizde: Windows 11 için pil kullanımının nasıl kontrol edilebileceğine ve konuyla ilgili diğer detaylara yer verdik.

Windows 11’de pil kullanımı nasıl kontrol edilir?

Ekran parlaklığını azaltın

Windows 11’de sistem çubuğunda yer alan pil simgesine tıklayın. Sol alt köşede yer alan sayı, güncel pil seviyesini göstermektedir. Bununla birlikte ekran parlaklığını bu kısımdan ayarlayabilirsiniz. Parlaklığı azaltmanız, cihazınızın pil ömrünü artıracaktır. Bu nedenle ekranı görmenize yetecek kadar bir parlaklık seviyesini ayarlamanız, şarjınızın uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir.

Pil kullanımını yönetin

  • Bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmak için pil tasarrufunu aktif hâle getirin. Ayrıca pil tasarrufuna sağ tıklayıp ayarlara git’i seçtiğinizde pil ve güç ayarlarını daha detaylı yönetme imkânınız olur. Ayrıca Ayarlar > Sistem > Güç ve pil yönergelerini izleyerek de aynı yere ulaşabilirsiniz.
  • Güç ve pil ekranında; cihazınıza ait güncel şarj seviyesini, şarjın tamamen tükenmesine kalan süreyi ve son 24 saat içindeki düzeyi görebilirsiniz. Ayrıca ekran ve uyku yazan yere tıklayın. Böylece hem pil gücüyle hem de fişe takılıyken; bilgisayarınızın ne kadar sürede uyku moduna geçeceğini belirleyebilirsiniz. Öte yandan güç modunun yanında yer alan açılır menüye tıklayın ve güç verimliliği, performans ve dengeli seçenekleri arasından bir tercih yapın.
  • Daha sonra ise pil tasarrufu ögesine tıklayın ve şimdi aç’ı tıklayın. Ardından pil tasarrufu aktif hâle gelecektir. Bu aşamadan sonra ise pil tasarrufu modu açıldığında ekranı karartmak amacıyla pil tasarrufu kullanılırken; ekran parlaklığını azalt seçeneğinin yanında yer alan anahtarı aktif hâle getirin.

Kullanmadığınız uygulama ayarlarını gözden geçirin

Bununla birlikte son 24 saat veya son 7 gün için pil seviyesini görmek isterseniz Pil kullanımı’na tıklayın. Öte yandan ön ve arka planda çalışırken çeşitli uygulamaların pil gücünü ne kadar tükettiğini de öğrenebilirsiniz. Ancak varsayılan listede son 24 saat içerisindeki uygulamaları görürsünüz. Bu süreyi bir hafta olarak genişletmek isterseniz sağ üst köşede yer alan menüyü kullanın. Arka planda çalışan ve yüksek pil kullanım yüzdesine sahip olan uygulamaları kullanmadığınız zamanlarda kapatın. Ayrıca bu uygulamaların kullanımlarını sınırlama ve diğer ayarlarını değiştirme yetkisine de sahipsiniz.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

USB-saldırısı-hack-nedir

USB Saldırısı Nedir? Nasıl Önlenir?

ThorChain nedir

ThorChain Nedir? RUNE Coin Nereden Alınır?