in

Optimism Nedir? Optimistic Rollup Özellikleri Nelerdir?

Optimism

Optimism Nedir? Optimistic Rollup Özellikleri Nelerdir?

Bu içeriğimizde: OP token nedir? Optimism özellikleri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Optimism Nedir?

Optimism, blokzincirlerinde ana ağın dışında yer alan ve daha düşük işlem ücretleriyle daha hızlı işlemler sunan Ethereum layer-2 çözümüdür. Ayrıca optimism, Optimistic Rollup teknolojisine dayanmaktadır. Bu nedenle önce layer 2 ve Rollup kavramına daha sonra da Optimistic Rollup teknolojisine değinmekte fayda var.

Ethereum layer 2 nedir?

Layer 2, Ethereum ana blokzincirinde yer alan sorunlara çözümler üretmek için oluşturulan bir üst katmandır. Layer 2, gerçekleştirilen işlemlerin daha hızlı olması, transfer ücretlerinin ve diğer işlem ücretlerinin düşürülmesi gibi çözümler üretir. Ancak üretilen bu çözümler, zincir-dışı çözümler olarak da adlandırılmaktadır. Ethereum Layer 2 çözümleri arasında Sidechain ve Rollup gibi çözümler yer alır. Bu çözümler aracılığıyla Ethereum blokzincirindeki işlem yoğunluğu azalır. İşlemler ana zincirden bir yan zincire veya blokzinciri dışına çıkartılır ve burada işlendikten sonra ana ağa yansıtılır. Böylece gerçekleşen işlemlerin doğruluğu sağlanır. Katman 2’de gerçekleşen işlemler için kullanıcılar, ana ağa kıyasla oldukça düşük işlem ücretleri öderler.

Rollup nedir?

Rollup, Ethereum blokzincirindeki işlem yoğunluğunu azaltmak ve işlem ücretlerini düşürmek için kullanılan katman 2 çözümüdür. Ethereum ana katmanı olan layer 1’deki işlemler, Layer 2’ye yansır ve bu yüzlerce işlem; rollup aracılığıyla tek bir blokta toplanarak işlenir. Ancak gerçekleşen işlemlere ait bilgiler, tek blok hâlinde layer 1’e yani ana Ethereum ağına yansıtılır. Sonuç olarak rollup, Ethereum ağında işlem yoğunluğundan ötürü bir tıkanıklığın oluşmasını engeller. Bununla birlikte işlem ücretlerinin oldukça düşük olmasını sağlar. Rollup çözümleri iki gruba ayrılır: Zk Rollup (Zero Knowledge) ve Optimistic Rollup.

Optimistic Rollup nedir?

Optimistic rollup çözümünde, doğrulama hesaplamaları yapılmadan mevcut işlemlerin hepsi geçerli olarak kabul edilir. Bununla birlikte adından da anlaşılacağı üzere iyimser bir çözüm olan optimistic rollup; bir işlemin şüpheli olduğu bildirilmediği sürece o işlemlerin gerçek olduğunu varsayar ve layer 2’deki işlemleri layer 1’e yansıtır. Ancak şüpheli işlemler olduğunda; o işlemlerin yer aldığı blok için bir inceleme başlatmak üzere hesaplama mekanizması devreye girer.

OP Token

Optimism projesi geliştiricileri, yakın bir zamanda yönetişim özelliğine sahip OP isimli bir token geliştirdiklerini açıklamıştı. Bununla birlikte OP token, projenin gelişimine katkıda bulunanlara ve kullanıcılar airdrop ile dağıtılmaktadır.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kriptoks-photo-2

Yeni Nesil Blockchain ve Kripto Para Topluluğu Platformu Açıldı: Kriptoks!

windows11

Windows 11’de Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir?