in

Windows 11’de Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir?

windows11

Windows 11’de Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir?

Bu içeriğimizde; Windows 11’de varsayılan uygulamaların nasıl değiştirilebileceğine ve ilgili detaylara yer verdik.

Windows 11’de Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir?

1) Ayarlar’a giriş yapın ve sol tarafta yer alan menüden Uygulamalar ögesine tıklayın.

2) Uygulamalar ögesine tıkladıktan sonra varsayılan uygulamalar’ı seçin. Seçtikten sonra Windows 11, cihazınızda yer alan uygulamaları listeler. Bununla birlikte istediğiniz herhangi bir uygulamayı ya da söz konusu uygulamaya atamak istediğiniz dosya türünü bu bölümde bulabilirsiniz.

3) Listelenen uygulamalar arasından; belirli bir dosya türü için varsayılan olarak ayarlamayı istediğiniz uygulamaya tıklayın. Uygulamayı seçtikten sonra tercih edebileceğiniz bütün dosya türlerini görebileceksiniz.

4) Listelenen dosya türleri arasından varsayılan uygulamayı değiştirmek istediğiniz dosya türünü seçin.

5) Son aşamada ise karşınıza çıkan listeden bir uygulama seçmeniz istenir. Bundan böyle o uygulama ile kullanmak istediğiniz bütün dosya türleri için bu işlemi tekrarlamanız gereklidir.

Birlik Aç seçeneği ile varsayılan uygulamaları değiştirme

Varsayılan uygulamayı değiştirmenin farklı bir yolu daha mevcuttur. Bilgisayarınızda arama kısmına Dosya Gezgini yazın ve Dosya Gezgininde yer alan istediğiniz bir dosyaya sağ tıklayın ardından Birlikte aç’ı seçin. Daha sonra ise Başka bir uygulama seç ögesine tıklayın. Karşınıza “Dosyaları açmak için her zaman bu uygulamayı kullan” seçeneği altında bir onay kutucuğu belirecektir. Kutuyu işaretledikten sonra işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, varsayılan uygulamaları değiştirmek; Windows 10’da daha kolaydır. Windows 10’da her dosya türü için varsayılan bir uygulama seçmeniz gerekmez. Ancak Windows 11’de bu gereklidir. Videolar gibi çeşitli kategorilerde var olan biçimlerin çok fazla olması dolayısıyla bir sorun teşkil eder. AVI, MP4 ve MOV gibi biçimler bunlardan bazılarıdır.

Kurulum yoluyla varsayılan uygulamaları belirlemek

Bir web tarayıcısı olan Firefox ve bir medya oynatıcı olan VLC gibi bazı uygulamalar, kurulum işlemleri esnasında varsayılan uygulama olmayı teklif ederler.

Firefox

Firefox web tarayıcısını ilk defa çalıştırdığınız zaman; bu tarayıcı, varsayılan tarayıcınız olmasını isteyip istemediğinize dair bir soru yöneltir. Tarayıcıyı ilk defa çalıştırdığınızda bu seçimi yapmazsanız; tarayıcı penceresinin üst kısmında Firefox tarafından bir başlık gösterilmeye devam eder. İstediğiniz zaman bu kısımdan tercihinizi değiştirebilirsiniz.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optimism

Optimism Nedir? Optimistic Rollup Özellikleri Nelerdir?

internette guvenli olmak

İnternette Daha Güvenli Olmak İçin Yapabileceğiniz 10 Basit Şey!