in

Siber Dünyada Yapılması Gerekenlerle Birlikte Yapılmaması Gerekenler!

siber dünyada güvenlik - siber güvenlik - siber güvenlik önerileri
siber dünyada güvenlik - siber güvenlik - siber güvenlik önerileri

Siber Dünyada Yapılması Gerekenlerle Birlikte Yapılmaması Gerekenler!

İnternet her ne kadar iyi şeyler sunuyor gibi görünse de aslında bir o kadar da kötü şeyler de sunuyor. Aslında siber dünyada düşünmemiz gereken çok fazla şey var. Bunları sıralayacak olursak mobil güvenlik, cihaz güvenliği, uygulama güvenliği, parola güvenliği, veri güvenliği, finansal güvenlik gibi birçok temel başlıkta sıralayabiliriz. Bazı insanlar siber dünyada yaşanan şeyleri acı bir şekilde deneyimleyerek öğreniyor. Bazı şeyleri deneyimlemeden öğrenmek ise en önemli konu. Bu yüzden ilk etapta parola güvenliğini düşünerek cihaz güvenliğinizi ve veri güvenliğinizi her zaman sağlamanız gerekiyor. Peki siber dünyada yapılması gerekenlerle birlikte yapılmaması gerekenler neler? Şimdi bu konuya göz atalım.

  • Kişisel verilerinizi internette paylaşmanız için hiçbir neden yok: Online olarak tanıyacağınız kişilerin size ait olan bir şeyleri bilmesi için hiçbir neden yok. Reel hayattaki kişiler zaten size ait birçok şeyi biliyor. Bu yüzden kişisel verilerinizi tekrar tekrar paylaşmanıza gerek yok. Bu, verilerinizin toplanmasının en temel başlangıcı. Paylaşım yaparsanız, verileriniz alınır.
  • Gizlilik ayarlarınızı her zaman aktif olarak kullanın: Siber korsanların ve siber dolandırıcıların hedefinde olmanız mümkün. Çünkü onlar hedeflerini seçerken herhangi bir özellik aramıyorlar. Web tarayıcılarınızdan mobil işletim sistemlerinize kadar birçok yerde gizlilik ayarlarınızı kontrol edin.

İlgili: Siber Güvenlik Efsaneleri: İnanmaktan Vazgeçmeniz Gereken 8 Efsane!

  • İnternette her zaman güvenli bir şekilde gezinmeye özen gösterin: Reelde nasıl ki tehlikeli yerler, sokaklar, mekanlar varsa bu sanalda da böyle. Kaynağını bilmediğiniz, güvenilmeyen veya tehlikeli olduğunu düşündüğünüz web sitelerinden her zaman uzak durun. Güvenli olmayan bir web sitesi cihazınıza zararlı yazılım bulaştırabilir, verilerinizi hızlıca çalabilir.
  • İnternet bağlantılarınızı kontrol edin. İnternet bağlantınızın her zaman güvenli olduğundan emin olun: Eğer eviniz dışında herhangi bir yerden internete bağlanıyorsanız güvenlik konusunda pek temkinli değilsiniz demektir. Örneğin bir hastanenin, parkın, okulun veya bir kafenin internetine bağlandığınızda açık ağdan dolayı sizi bekleyen bir siber korsan ya da bir siber dolandırıcı ile karşılaşmanız mümkün. Bu tür durumlardan korunmak için açık ağlardan her zaman uzak durmak gerekiyor.
  • Ne indirdiğinize ve ne kullandığınıza her zaman dikkat edin: Bir uygulama ya da program indirirken o program veya uygulamanın üreticisine, ne zaman ortaya çıktığına, yorumlarına ve hatta başarı puanlarına bakmayı sakın unutmayın. Son zamanlarda yaşanan siber dolandırıcılıkların ve siber saldırıların temelinde bu tür uygulama ve programlar var. Kötü amaçlı yazılım yüklü uygulamalar başınızı ağrıtabilir. Bu uygulama ya da programlar popüler bir şekilde hızlıca yayılabilir ve hemen siz de indirmek isteyebilirsiniz. Hayır, indirmeyin! Önce araştırın.

İlgili: Ethereum Kabul Eden Şirketler! Ethereum ile Neler Satın Alabilirim?

  • Güçlü parolalar seçin. Güçlü parolaların yanında iki aşamalı doğrulama uygulamalarını kullanın: Bir parola oluştururken her zaman noktalama işareti, sayı ve büyük – küçük harf kullanın diyoruz. Bu kullanımı da karışık bir şekilde yapmanız oldukça önemli bir durum. Sonrasında ise iki aşamalı doğrulama kullanmayı unutmayın.
  • Çevrimiçi alışveriş mi yapıyorsunuz? Alışverişlerinizi güvenli web sitelerinden ya da uygulamalardan yapın: Güvenli alışveriş sitelerini merak mı ediyorsunuz? Önce HTTPS protokolünü kullanıp kullanmadığına göz atın. Ardından arama motorundan web sitesi hakkında küçük bir araştırma yapın. Yorumlarını ve puanlamalarını okuyun. Hemen aşağıdan bu konuyla alakalı ilgili bir içeriğimize ulaşabilirsiniz.
  • İnternette kiminle neden tanıştığınız konusunu irdeleyin. Sahte sosyal medya profilleri, tedbirsiz web kullanıcılarını hedef alır.
  • Antivirüs kullanın ve her zaman gözünüz açık olsun: Güncel bir antivirüs uygulaması sizi kötü amaçlı birçok yazılımdan korumak için geliştirilmiştir. Örneğin bir mail geldiğinde o mailde ek bir dosya varsa ve o dosyaya ya da gönderen kişiye güvenmiyorsanız o antivirüs ile dosyayı tarayabilirsiniz. Eğer kötü amaçlı yazılım ile karşılaşırsanız güncel antivirüs uygulamanız sizi her zaman koruyacaktır.

İlgili: İnternetten Alışveriş Güvenli Mi? İşte 8 Özel İpucu!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

amazon, tesla, facebook dakikada ne kadar kazanıyor - lorentlabs - lorent research lab - siber güvenlik

Amazon, Facebook, Netflix ve Tesla Her Dakika Ne Kadar Kazanıyor?

VPN kullanmak yasal mı? Kaspersky vpn güvenli mi

VPN Kullanmak Yasal Mı? Sanıldığı Gibi Sadece Suçlular Mı Kullanıyor?