in

Sybil Saldırısı Nedir?

Sybil saldirisi

Bu içeriğimizde: Sybil saldırısı nedir? Blockchain ağları Sybil saldırısından nasıl korunur? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Sybil Saldırısı nedir?

Sybil saldırısı, kötü niyetli bir kişinin birçok düğüm (node) çalıştırarak veya hesap oluşturarak; bir ağın kontrolünü ele geçirmeye çalışmasını ifade eder.

Blockchain ağlarında Sybil saldırısı nasıl gerçekleşir?

Siber saldırganlar, bir blockchain ağında birden fazla node çalıştırarak; o ağda gerçekleşen işlemleri manipüle etmek ya da tamamen ele geçirmek isterler. Bununla birlikte saldırganlar, blokzincirinde çalışan güvenilir düğümlerin sayısını aşacak kadar sahte düğüm çalıştırırlarsa; %51 saldırısını gerçekleştirebilirler. Bu durumda saldırganlar; zincirdeki işlemleri iptal edebilir, gelen istekleri reddedebilir veya onaylanan bloklardaki işlemleri geri alarak fonları kendi cüzdanlarına aktarabilirler. Söz konusu bu durum da “çift harcama” olarak tanımlanmaktadır. Kısacası: Sybil saldırısını gerçekleştiren saldırganlar, ağın kontrolünü ele geçirecekleri için blokzinciri üzerinde çeşitli manipülasyonlar gerçekleştirebilirler. Ayrıca %51 saldırısıyla ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için bu içeriğimize Yüzde 51 Saldırısı Nedir? Çift Harcama Nasıl Gerçekleşir? göz atabilirsiniz

Blokzincirleri Sybil saldırısından nasıl korunur?

Blockchain ağları genellikle merkeziyetsizlik ve gizlilik üzerine inşa edilen yapılardır. Dolayısıyla bu ağlarda; node (düğüm) olarak görev alan kişilerin kimlikleri ve kaç tane node çalıştırdıkları hakkında tam bir bilgiye sahip olmak güçtür. Ancak blockchain ağları, Sybil saldırısı gibi birçok siber saldırı türünden mutabakat algoritmalarını kullanarak korunmayı amaçlar. Bu fikir birliği sistemleri arasında: Proof of Work (İş Kanıtı), Proof of Stake (Hisse Kanıtı), Delegated Proof of Stake gibi çeşitli sistemler bulunmaktadır. Ancak bu algoritmalar kesin bir çözüm olmamakla birlikte siber saldırıların gerçekleşmesini zorlaştırma konusunda önemli bir konuma sahiplerdir. Bununla birlikte söz konusu fikir birliği sistemleri hakkında detaylı bilgiler için bu içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VITE coin nedir

VITE Coin Nedir? Vite Projesinin Avantajları Nelerdir?

Marlin protocol

POND Coin Nedir? Marlin Protokolünün Özellikleri Nelerdir?