in

2021’de Çevrimiçi Gizliliğinizi Korumak İçin 7 Önemli İpucu

2021'de çevrimiçi güvenlik - çevrimiçi gizlilik - siber güvenlik - kaspersky vpn - seo
2021'de çevrimiçi güvenlik - çevrimiçi gizlilik - siber güvenlik - kaspersky vpn - seo

2021’de Çevrimiçi Gizliliğinizi Korumak İçin 14 Önemli İpucu

İnternet kullanıcıları gün geçtikte kişisel güvenliklerine daha fazla önem vermeye başladı. 2021’de çevrimiçi gizliliğinizi korumak için de böyle bir içerik hazırlamak istedik. Sanal dünyada siber dolandırıcılar ve siber korsanlar çoğaldıkça ve saldırı yöntemleri de sürekli gelişip değiştiği için kullanıcılar geçmişe göre artık daha çok dikkat ediyor.

1- Cihazlarınızı Güncel Tutun.

Bazı zamanlar bilgisayarlarınızın ya da akıllı telefonlarınızın sürekli bildirimler aldığını görüyor olabilirsiniz. Bu bildirimler kimi zaman gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Fakat bu oldukça önemli bir konu. Piyasaya her gün onlarca kötü amaçlı yazılım çıkıyor. Bu güncellemelerin temelinde de bu kötü amaçlı yazılımlardan korunmak var. Her günceleme yeni bir açığı kapatmaya, uygulamanızın gelişmesine ve daha stabil uygulamalar kullanmanıza yarar.

2- Herkese açık ağlarda veya cihazlarda özel hesaplara erişmeyin.

Kafe, hastane, park, havaalanı ya da okul. Hiçbir açık ağ güvenli değil. Bu yüzden bu tür açık ağlara bağlanırken özel hesaplarınıza ve profillerinize erişmeyin. Bu özel profil ve hesaplar nedir diye soracak olursanız banka hesapları ya da aktif olarak kullandığınız sosyal medya profillerini örnek olarak gösterebilirim. Eğer bu tür profillere girmek ya da banka hesaplarınıza erişmek istiyorsanız buradaki hizmeti inceleyin. Eğer bir VPN kullanarak banka hesaplarınıza ya da sosyal medya profillerinize erişirseniz VPN bütün verilerinizi şifreleyecek ve siber saldırganlarla siber korsanlardan sizleri koruyacaktır. Fakat unutmayın; ücretsiz VPN hizmetleri ve itibarı düşük olan VPN hizmetleri bu tür durumlarda kullanıcıyı pek fazla korumazlar. Bu yüzden ilk ay %70 indirimli olan, ekstra özellikler sunan Kaspersky VPN’in özelliklerine göz atın. Eğer hız, arayüz ve kullanım kolaylığı gibi merak ettiğiniz özellikler varsa deneme sürümünü indirip kullanın. Fakat unutmayın, deneme sürümü oldukça kısıtlı ve sınırlı. Belli özellikleri deneyimlemek ve görmek için ise oldukça faydalı.

İlgili:

3- Bir VPN kullanın.

Cihazınızı bir VPN hizmetine bağlamak, tüm cihaz trafiğinizi güvenli ve şifreli bir tünel üzerinden yönlendirir. Bu sayede kaliteli bir VPN coğrafi konum ve lisans engellemelerini de aşarak farklı platformlara erişmenizi sağlar. Örneğin içerik sponsorumuz da olan Kaspersky VPN hizmetini kullanarak hem ABD’deki hem de İngiltere’deki Netflix içeriklerine hızlıca erişebilirsiniz. Bu sayede 10.000’den fazla dizi, film ve belgeseli kendi profiliniz üzerinden izleyebilirsiniz. Ayrıca Türkçe alt yazı seçeneği sorununu da Subflicks eklentisi ile hızlıca çözmeniz mümkün.

Bir VPN kullanmak için farklı nedenlere mi ihtiyacınız var? O zaman 2021’de VPN Almanız İçin Birçok Neden! VPN Kullanıyoruz, Peki Neden? başlıklı içeriğimizi okumanızı öneriyoruz. En dikkat çekici şey ise bazı şirketlerden yapacağınız alışverişlerde VPN sayesinde oldukça uygun fiyatlı ürün alabiliyorsunuz ve yurtdışındaki platformların içeriklerine erişebiliyorsunuz. Fakat her VPN hizmetinin bu özellikleri sunmadığını hatırlatmak da fayda var. Bu yüzden bu tür özelliklere erişmek istiyorsanız sizi şöyle davet edelim: kas.pr/134j

4- Çevrimiçi yarışmalara, anketlere veya garantili ödüllere karşı dikkatli olun.

Pazarlamacıların internet kullanıcılarına sanal bir reklam sunabilmesi için gerekli olan tek şey internet kullanıcılarının mail adresleridir. Mail adresinize spam reklamlar gelirken bir süre sonra farklı platformlardan da mailler gelmeye başlar. Bu maillerin gelmesinin sebebi ise mail adresinizin farklı firmalara satılmış olması ya da herhangi bir veri sızıntısına karışmış olmanız. Eğer bir veri sızıntısına karıştıysanız sadece mail adresiniz değil, sızıntıda ortaya çıkan bütün verileriniz internette artık satılıyor demektir. Bu yüzden mail ve platform parolalarınızı sürekli güncel tutun, reklam engelleyiciler kullanmayı unutmayın. Ek güvenlik için de 2fa uygulamalarını aktif edin.

İlgili: Google Authenticator Nasıl Kurulur? Google Auth Hakkında!
5- Konumunuzu çevrimiçi paylaşmayın.

Üçüncü taraf uygulamalar özellikle kullanıcıların konumlarını, rehberlerini ve maillerini kontrol etmek ister. Bu da kişilerin nasıl birisi olduğunu ortaya çıkartır. Bu durum ise hedeflenmiş reklam gösterilmesi için uygun ortamın yaratılmasını sağlar. Dijital ayak iziniz sizi siz yapan şeydir. Bu yüzden internette her zaman bir VPN kullanın. Kaspersky VPN kullanarak internet servis sağlayıcılarının ve sosyal medya platformlarının gibi platform ve kuruluşların takibinden kurtulun.

6- Şüpheli e-postalarla etkileşime girmeyin.

Kaynağını bilmediğiniz maillerle etkileşime girmekten kaçının. Bir mailin gerçek olup olmadığını anlamanız için hemen domain uzantısını kontrol edin. Örneğin mail size instagram’dan geliyorsa support@instagram.com gibi bir adres kullanır. Adresten çok kalın yazan kısma dikkat edin. Orası mailin uzantısı. Eğer sahte bir instagram maili aldıysanız bu kısmen şöyle bir şey olabilir: support@instagramm.com. Eğer bu tür hileleri gözden kaçırırsanız birebir instagram ile aynı olan web sitesine yönlendirilir ve profilinizin çalınmasına neden olabilirsiniz.

7- Anonimliğe önem verin.

Evet Kaspersky VPN kesinlikle işe yarıyor ve oldukça iyi çözümler sunuyor. Fakat Kaspersky VPN ile birlikte DuckDuckGo, Brave, Firefox, ProtonMail, TutanotaMail ve Tor gibi önemli platformları kullanmaya özen gösterin. Kaspersky VPN’in desteği Türkçe olduğu için sorunlarınızı direkt olarak Twitter, Facebook, Instagram gibi platformların yanında teknik desteği telefonla arayarak hızlıca çözebilirsiniz. Ne yazık ki bazı VPN hizmetlerinde bu seçenek yok ve fiyatları da oldukça yüksek. Bu bağlamda Kaspersky VPN, kesinlikle fiyat/performans ürününden daha fazlası. Çünkü ucuz fiyat, kaliteli hizmet anlayışı mevcut.

Kaspersky VPN ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz: kas.pr/134j (Deneme sürümünü indirerek belli özelliklere erişebilirsiniz. Fakat unutmayın bu özellikler kısıtlı. En iyi verimi almak için en az 1 aylık satın almanız gerekiyor. İlk ay %70 indirimli. Yıllık almak ise daha hesaplı. 1 yıllık veya 1 aylık aldığınızda 5 farklı cihazda kullanabiliyorsunuz. Lisansınızı isterseniz farklı kişilere de dağıtabilirsiniz.

Ek:

  • Web sitelerine girerken HTTPS protokolü olduğuna dikkat edin.
  • Uygulama indirirken o uygulamanın istediği izinleri kontrol edin.
  • Antivirüs kullanın.
  • İşletim sistemlerinizi her zaman güncel tutun.
  • Sosyal medya platformlarında üçüncü parti uygulama kullanmaktan kaçının.
  • Sosyal medya platformlarında kişisel ve özel bilgilerinizi paylaşmayın.
  • Banka uygulamalarınız, sosyal medya profilleriniz ve kripto para borsalarındaki üyelikleriniz için 2FA özelliğini aktif olarak kullanın.
  • 400 milyondan fazla bireysel 270 binden fazla kurumsal müşterisi olan Kaspersky’i şuradan inceleyin: https://kas.pr/134j

Bu içerik sponsorludur.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dogecoin nereden alınır - dogecoin nedir - kripto para - dogecoin hakkında - dogecoin kaç tl

Dogecoin Nereden Alınır? Dogecoin (DOGE) Nedir?

siber güvenlik efsaneleri - lorentlabs seo - siber güvenlik nedir - siber güvenlik

Siber Güvenlik Yanılgıları: Bu 5 Durumdan Vazgeçin.