in

Kaspersky’den Telegram’ı Daha Güvenli Hale Getirecek İpuçları!

telegram - kaspersky - ipuçları - siber güvenlik - lorentlabs
telegram - kaspersky - ipuçları - siber güvenlik - lorentlabs

Kaspersky Telegram’ın daha güvenli hale gelmesi için farklı ipuçları paylaştı. Bu ipuçlarına göz attığımızda kullanıcıların hem güvenlik hem de gizlilik konusunda oldukça önemli bir yere geleceğini söylemem gerekiyor.

Kaspersky Siber Güvenlik Uzmanı Bestuzhev, konu Telegram ise onu bir mesajlaşma uygulaması olarak görmek yerine direkt olarak farklı bir sosyal platform olarak görmenin daha doğru olacağını söylüyor. Çünkü Telegram normal bir mesajlaşma uygulamasından çok daha fazla ‘şey’ sunuyor. Tabi ki bu sunduğu özelliklerin yanında en önemlisi ise kullanıcıların güvenliğine verdiği önem. Bu içeriğimizde Kaspersky siber güvenlik uzmanlarının ipuçlarını ve uyarlarını dikkate alırken aynı zamanda Telegram’ın detaylarına kısaca göz atacağız. İçeriğimize başlamadan önce Kaspersky Telegram Kanalı‘na katılmayı unutmayın.

Kasperksy'den Telegram'ı daha güvenli hale getirecek ipuçları
Telegram

Dikkat:

WhatsApp’ın geçtiğimiz aylarda yayınladığı fakat kısa bir süreliğine ertelediği güncellenmiş gizlilik sözleşmesinden kaynaklı birçok kullanıcı Telegram ve Signal App’e akın etmişti. Kısa bir sürede bu iki platform da kullanıcı sayılarını dünya genelinde katlarken birçok kişi WhatsApp profillerini silerek WhatsApp’ın güvenilir olmadığını dile getirmişti. Bu süreç yaşanırken Telegram ve Signal App de yeni özellikler duyurmaya gayret etti.

WhatsApp gizlilik sözleşmesiyle yeniden gündemde! Eğer kullanıcılar WhatsApp’ın sunduğu yeni güncellemeyi kabul etmezlerse bildirimleri alabilecek fakat mesajlara erişemeyecek. 120 gün boyunca bu sözleşmeyi hala kabul etmemiş olan kullanıcıların profilleri de otomatik olarak silinecek. Bu detayı da verdikten sonra bakalım Kaspersky tam olarak nasıl ipuçları vermiş.

Kaspersky siber güvenlik uzmanları, Telegram deneyiminin güvenli olmasını sağlayacak 7 ipucunu şu şekilde sıraladılar:

İpuçları:

 • Telefon numarası ya da gerçek adınız yerine bir kullanıcı adı oluşturun ve platformu kullanıcı adınız ile kullanın.
 • Hesabınız için 2FA (İki faktörlü kimlik doğrulama) seçeneğini mutlaka kullanın. Herhangi birisi hesabınıza erişmek isterse 2FA sayesinde hesabınız güvenli olacağı için bu imkansızlaşıyor. Bu özelliği aktif etmek isterseniz; Ayarlar > Gizlilik > Güvenlik > İki Adımlı Doğrulama yolunu izlemeniz yeterli.
 • Başkalarıyla sohbet ederken ‘Gizli Sohbetler’ seçeneğini kullanmaya özen gösterin. Gizli sohbetler seçeneği mesajlarınızın şifreli olduğunun kanıtıdır.
 • Sohbet ettiğiniz süreçte (Bu sohbet yazılı, sözlü ya da kameralı olabilir.) bir VPN kullanın. Kaspersky VPN ürününü buradan hızlıca inceleyebilirsiniz: http://kas.pr/134j
 • ‘Etkin Oturumlar’ seçeneğine belli süreçlerde göz atın. Telegram’ın bu özelliği sayesinde hesabınıza giriş yapılan farklı bir cihaz var mı yok mu öğrenmeniz mümkün.
 • Eğer gizliliğinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız mutlaka gerçek hattınız yerine sanal bir hat kullanın.
 • Ayarlar sekmesindeki detaylara yakından göz atın. Buradaki öneri ve ipuçları ise kısaca şöyle;

  – Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik >
  ** Telefon numaranız > Telefon numaranızı kim görebilir? Seçeneğini ‘Hiç kimse’ olarak ayarlayın.
  ** Aktivitenizi kimler görebilir? Seçeneğindeki ‘Son görülme ve çevrim içi’ seçeneğine tıklayın ve bu özelliği de ‘Hiç kimse’ olarak ayarlayın. 
  ** Profil fotoğraflarınızı sadece kişilerinize açık olarak ayarlayın.
  ** Sizi kim arayabilir? Seçeneği ile size kimlerin ulaşabileceğini de seçmeniz mümkün. Örneğin birisinin sizi aramasını istemiyorsanız bunu da tamamen durdurabilirsiniz.

Kaspersky siber güvenlik şirketinin ipuçları ve önerileri bu şekildeyken bu önerileri dikkate almak kesinlikle faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca daha farklı seçeneklere de yine Ayarlar üzerinden erişmeniz mümkün. Kaspersky ürünlerini merak ediyorsanız ve hızlıca göz atmak isterseniz hemen aşağıya linklerini bırakıyorum.

Kaspersky Internet Security: https://kas.pr/2iwg
Password Manager: https://kas.pr/vs2e
Kaspersky Secure VPN: http://kas.pr/134j

Ayrıca aşağıdaki linklerden konuyla ilgili olarak Kaspersky ile gerçekleştirdiğimiz podcastimizi de hızlıca dinleyebilirsiniz:

Spotify: https://kas.pr/spotifypodcast
Apple Podcasts: https://kas.pr/applepodcast
Google podcast: https://kas.pr/googlepodcast

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CloudAlly - CloudAlly incelemesi - CloudAlly güvenli mi - CloudAlly hakkında detaylar - CloudAlly bulut depolama

CloudAlly İncelemesi! CloudAlly Sizce Güvenli Mi?

fidye yazılımlarıyla mücadele - fidye virüsü - siber güvenlik

Fidye Yazılımıyla Mücadele Etmenin En Etkili 7 Yolu!