in

Chainlink Nedir? LINK Nereden Alınır?

Chainlink

Chainlink Nedir? LINK Nereden Alınır?

Şimdi bu içeriğimizde Chainlink nedir? LINK nereden alınır? Chainlink ve oracle nedir? Sorularının cevaplarına ve projeyle ilgili diğer detaylara yer verdik. Eğer Chainlink nedir? Sorusunu ve detaylarını merak ediyorsanız işte bu içeriğimiz tam da size göre!

Chainlink Nedir?

Chainlink, zincir dışındaki verilerin blokzincirlere aktarılmasını sağlayan bir oracle ağıdır. LINK ise bu projeye ait kripto para birimidir.

Blockchain oracle nedir?

Blockchain oracle, zincir dışındaki çeşitli verilerin akıllı kontratlara iletilmesini sağlayan bir teknolojiyi ifade eder. Akıllı kontratlar, blokzincirinde yer alırlar ve zincir dışındaki verilere ancak oracle’lar sayesinden ulaşım sağlayabilirler. Dolayısıyla akıllı kontratların belirli bir sözleşme adına düzenlenmesi için ağ dışındaki verilere ihtiyaç vardır. Bu gereksinim de ancak blockchain oracle tarafından karşılanır. Oracle’lar, akıllı kontratlara; hava durumu, fiyat ve transfer bilgileri gibi çeşitli verileri iletebilir. Ancak oracle’lar yalnızca zincir dışından bilgi iletme özelliğine sahip değildir, bazı durumlarda zincirdeki bilgileri dışarıya aktarma özelliğine de sahiptir. Bununla birlikte oracle’lar, ağ dışındaki dünyada yer alan bilgilerin doğruluğunu sorgulamak ve onaylamakla görevlidirler. Dolayısıyla oracle, bir bilgi kaynağı değil; bilgileri araştırıcı-doğrulayıcı-onaylayıcı ve sonrasında bu bilgileri ileticidir.

Chainlink Nedir? Projenin Özellikleri Nelerdir?

  • Blokzincirleri ile dış dünya arasında bir köprü işlevi görmek için geliştirilen Chainlink, çeşitli kripto para projelerinin destek aldığı bir projedir.
  • Blokzincirlerinin dışarıdan veri alabilmesi mümkün değilken bunu oracle teknolojisinin yardımıyla mümkün kılan Chainlink, merkeziyetsiz bir yapıdadır.
  • Geliştiriciler, Chainlink protokolü aracılığıyla merkeziyetsiz uygulamalar geliştirebilirler. Bununla birlikte geliştirdikleri projeler için oracle desteği de almış olurlar.
  • Chainlink, oracle desteği sayesinde akıllı kontratların daha geniş kullanım alanlarına sahip olmalarını sağlar.
  • Projeye ait ERC-20 standardı bir token olan LINK, Ethereum ağı destekli bütün kripto para cüzdanlarında saklanabilir.

Chainlink nasıl çalışır?

Blokzincirlerinde var olmayan zincir dışı bilgiler; bireysel veya kurumsal bir kullanıcı tarafından blokzincirlere aktarılmak istendiğinde, akıllı kontratlara gereksinim duyulur. Ancak akıllı kontrat bunu tek başına gerçekleştiremez, bu nedenle verileri Chainlink ağına gönderir. Daha sonra bu ağ aracılığıyla bağlantının oluşmasını sağlayacak bir düğüm (node) seçilir. Söz konusu düğüm görevini gerçekleştirmek isteyenler arasından en uygun teklifi veren kişi görevi üstlenir. Son olarak da zincir dışındaki veriler, blokzincirine iletilir.

LINK nereden alınır?

LINK tokenın satın alınabileceği bazı kripto para platformları şunlardır: Bybit, Binance, Coinbase, Huobi, FTX ve KuCoin.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Windows konum bulma

Kayıp Bir Windows Aygıtı Nasıl Bulunur?

kotu niyetli yazilim

Telefonunuzda Kötü Niyetli Yazılım Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?