in

Kayıp Bir Windows Aygıtı Nasıl Bulunur?

Windows konum bulma

Kayıp Bir Windows Aygıtı Nasıl Bulunur?

Windows bilgisayarınızı ya da tabletinizi kaybettiyseniz; Microsoft’a ait ekran haritası aracılığıyla cihazınızın konumunu bulacağınız Cihazımı Bul adında bir hizmet mevcuttur. Bununla birlikte kayıp olan Windows cihazınızı kilitleyebilir, ekrana mesaj iletilmesini veya uyarı sesi çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kendi cihazlarınız dışında aile üyelerinizin Microsoft’a kayıtlı cihazlarını da bulma imkânınız da var. Biz de bu içeriğimizde; kayıp Windows cihazlarınızı nasıl bulabileceğinize yer verdik.

Kayıp Bir Windows Aygıtı Nasıl Bulunur?

Öncelikle kayıp cihazlarınızı bulmanızı sağlayacak bir hizmet olan Cihazımı Bul özelliğini aktif hâle getirmiş olmanız gerekir. Windows 10 için şu adımları izleyin:

 1. Ayarlar kısmına gelin.
 2. Daha sonra Güncelleme ve güvenlik seçeneğini seçin.
 3. Ardından Cihazımı Bul ögesine tıklayın. Ayrıca bu bölümle ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Daha fazla bilgi edinin bağlantısına tıklayın.
 4. Cihazımı Bul özelliği kapalıysa aktif hâle getirin.
 5. Ardından “Cihazımın konumunu periyodik olarak kaydet” yazısı ile küçük bir pencere açılacaktır. Bu seçeneği kapalıdan açık duruma getirerek değiştirin.
 6. Bununla birlikte cihazınızın konumunun kapalı olduğuna dair bir uyarı mesajı alabilirsiniz. Bu uyarıyı aldıysanız; konum ayarlarını aç bağlantısına tıklayın. Ardından konum ekranında yer alan Değiştir seçeneğine tıklayın ve Konum ayarını aç anahtarını aktif hâle getirin.

Windows 11’de Cihazımı Bul’u aktif hâle getirmek:

 1. Öncelikle Ayarlar kısmına gelin.
 2. Daha sonra Gizlilik ve güvenlik seçeneğini seçin.
 3. Cihazımı Bul’a tıklayın ve Cihazımı Bul’un yanında yer alan anahtarı etkin hâle getirin. Ayrıca daha fazla bilgi almak isterseniz bu kısımda yer alan Yardım alın bağlantısına tıklayabilirsiniz.
 4. Konum ayarları kapalıysa Cihazımı Bul çalışmaz. Bu nedenle konumunuz açık değilse; Ayarlar > Gizlilik ve güvenlik > Konum yönergelerini izleyerek konum servisine ulaşıp aktifleştirebilirsiniz.

Kayıp olan cihazı bulun:

 1. Kayıp olan cihazınızı bulmak istediğinizde Microsoft hesabınızda oturum açın ve Cihazlar sayfasına gidin. Daha önce kaydettiğiniz bütün Windows cihazlarını bu kısımda görebilirsiniz.
 2. Daha önce Cihazımı Bul özelliğini etkinleştirdiyseniz, bütün cihazlarınızın kaydedilen son konumunu görebilirsiniz. Kayıp olan cihazınız açıksa Cihazımı Bul’a tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonra bir harita açılır ve burada tarih, adres ve cihazın yerini gösteren bilgiler yer alır. Konumu yakınlaştırıp uzaklaştırarak daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.
 3. Kayıp olan cihazınızın konumunu güncellemek adına Bul seçeneğine tıklayın. Ayrıca kayıp cihazınız bir uyarı sesi vermeye başlar ve ekranda “bir yöneticinin bu aygıtı bulmaya çalıştığını” bildiren bir ileti gösterir.
 4. Cihazınız hemen ulaşabileceğiniz bir yerde değilse ve başka kişilerin sizden izinsiz cihazınızdaki verilere erişmesini istemiyorsanız; Kilitle seçeneğine tıklayın. Bununla birlikte cihazınızı bulan kişilerin okumasını istediğiniz bir mesaj varsa bunu da yazabilirsiniz.
 5. Cihazınızı kilitlediğinizde; aktif kullanıcıların oturumu son bulur ancak yönetici hesabı olan herkes oturum açma hakkına sahiptir. Cihazınız kilitli olduğu için de konum izleme hizmetleri etkin hâlde olacaktır.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

web sitesi

Bir Web Sitesi Yüklenmediğinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Chainlink

Chainlink Nedir? LINK Nereden Alınır?