Sıradaki içerik:

Birisinin PC’nizde Gözetleme Yapıp Yapmadığını Anlamanın 4 Yolu!

sv

Kötü Amaçlı Yazılım Tuzağı: Google Drive Bağlantılarına Dikkat!

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kötü Amaçlı Yazılım Tuzağı! Google Drive Bağlantılarına Dikkat!

Covid-19 pandemisinden dolayı birçok çalışan ve öğrenci Google Drive uygulamasını normalden daha fazla kullanmaya başladı. Google Drive bir yandan evden çalışmayı kolaylaştırırken bir yandan da tehlike saçıyor. Fakat bu sefer bahsedeceğimiz tehlike Google tarafından değil, direkt siber korsanlar tarafından saçılan bir tehlike!

Siber korsanların bir kısmı her ne kadar pandemiden faydalanmayacağını açıklasa da bir kısmı hala kişisel verileri çalmakla meşgul. Pandemi sürecini tamamen büyük bir fırsat olarak gören siber korsanlar, Google Drive’da daha önce keşfedilmemiş bir hata buldu. Bu hata henüz giderilmiş değil. Bu yüzden neler yapabileceğinizi anlatmaya çalıştık. Keyifli okumalar.

Google Sizi Delirtebilir Mi?

The Hacker News‘de yer alan bir rapora göre, Google Drive’daki düzeltilmemiş bir güvenlik açığı, kullanıcılar için, özellikle de düzenli olarak evden çalışanlar için çok kötü bir risk oluşturuyor.

Sistem yöneticisi A. Nikoci tarafından keşfedilen sorun, Google Drive’ın bulutta depolanan dosyaların farklı sürümlerini kontrol edememesinden kaynaklanıyor. Bu, bilgisayar korsanlarının normal dosyaları kötü niyetli dosyalar lehine değiştirmelerine olanak tanıyabilecek bir durum.

Dikkatinizi Çekebilir:

Görsel: GsuiteBlog

Kendimi bu güvenlik sorunundan nasıl koruyabilirim?

Görünüşe göre Google, bu sorunu çözmek için herhangi bir önlem almadığı için, sorumluluk bir kez daha kullanıcılara düşüyor. Yapabileceğiniz en iyi çözüm, Google Drive dosyalarınızdaki ani, beklenmedik değişikliklerin farkında olmak. Bunun dışında ‘Hangi bağlantıya tıklamamalıyım?’ diye sorabilirsiniz. Bu, kimin nasıl siber saldırıya uğradığıyla alakalı. Belki de sizin dosyanızda kötü amaçlı yazılım vardır.. Bunu bilmek oldukça güç. Dosyaların değiştirip değiştirilmediğinin teyidini isteyin.

Bu noktada, yapabileceğiniz en iyi ikinci şey ise Google Hesabınızda bir güvenlik kontrolü yapmak. Güvenlik kontrolü yaparken gözünüze iki aşamalı doğrulama seçeneği çarpabilir. İki aşamalı doğrulama seçeneğini aktif edebilirsiniz. Bu, kişisel hesabınızın güvenliğini bir tık daha arttırır. Gmail hesabınız ile Google Auth aplikasyonunu bağdaştırabilirsiniz. Fakat şunu sakın unutmayın; eğer yedek kodlarınızı kaydetmezseniz ve telefonunuzu kaybederseniz Google Auth’a ulaşamadığınız için Google Auth’a bağlı hesaplarınıza erişemezsiniz. Bu yüzden yedek kodlarınızı mutlaka kaydedin ve kaybetmeyin.

Kaliteli, kendini ispatlamış bir anti – kötü amaçlı yazılım uygulaması edinin. Bu sayede günlük ve anlık taramalar sayesinde bir tık daha güvende kalabilirsiniz. Tabi web sitelerini de taramanız mümkün. Mutlaka edinin. Eğer edinmek istemiyorsanız bir anti-virüs uygulamanız mutlaka olsun. Çünkü sizi kötü amaçlı yazılımlara karşı bu tür aplikasyonlar korur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli