in ,

Kimlik Avcıları, Instagram Mavi Tik Vaatleriyle Kullanıcıları Dolandırıyor!

Kimlik Avcıları
Kimlik Avcıları

Kimlik Avcıları, Instagram Mavi Tik Vaatleriyle Kullanıcıları Dolandırıyor!

Kimlik dolandırıcıları, kullanıcıların verilerini ele geçirmek için bu defa Instagram’ın mavi onay işaretini kullanmaya başladılar. Konuyla ilgili detaylara içeriğimizde yer verdik.

Kimlik Avcıları, Instagram Mavi Tik Vaatleriyle Kullanıcıları Dolandırıyor!

Dolandırıcılar, Instagram kullanıcılarını, verilerini paylaşmaları konusunda ikna edebilmek adına bu defa farklı bir yöntem uygulamaya başladılar. Kimlik avcıları, gönderdikleri formları doldurdukları takdirde mavi rozeti almaya hak kazanacaklarını söyleyerek kullanıcıları dolandırmaya çalışıyor.

Vade güvenlik araştırmacıları tarafından sunulan rapora göre: Kimlik avcıları, kullanıcılara 48 saat içerisinde doldurmaları gereken bir form gönderiyor ve bu form karşılığında en kısa sürede mavi rozet alacaklarını vadediyor. Bununla birlikte, söz konusu formda; kullanıcıların isim ve soyisim, hesaplarının kullanıcı adlarını, telefon numaralarını ve e-posta adreslerini doldurmaları isteniyor.

Vade şirketinin 22 Temmuz itibariyle fark etmeye başladığı bu dolandırıcılık olayında, kimlik avcıları her gün 1000’i aşkın e-posta ve mesaj göndermeye devam etti. Ayrıca şirket, söz konusu e-postaların Türkiye IP adresinden geldiğini ve e-postalarda/formlarda birçok dil bilgisi hatası yapıldığını da belirtiyor. Resmî kanallardan gelen e-posta ve bilgilendirme mesajlarında bu tür dil bilgisi hataları görülmez. Size gelen e-postaların sahte olup olmadıklarını bu ipucundan da fark edebilirsiniz.

Mavi rozet tekliflerine kanmayın

Instagram, başvuru yapmayan kullanıcılara kendiliğinden mavi onay işareti teklifinde bulunmaz. Kimlik dolandırıcıları, yetkili kişileri taklit ederek sizi ikna etmeye çalışır, buna kanmayın. Başvurular yalnızca resmî adreslere yapılmalı ve bu tür tekliflere inanıp form doldurmanın yüksek risk içerdiği unutulmamalı.

Kimlik Avından nasıl kaçınılır?

Öncelikle Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları tarafından size mavi onay işareti almanız için bir teklif sunulmayacağını unutmayın. Hesap onayı ve mavi tik alma süreci, yalnızca siz böyle bir talepte bulunduysanız başlatılır. Bu nedenle, size bu vaatlerle gelen hiç kimseye inanmayın. Bununla birlikte, e-posta adresinize, sosyal medya uygulamalarınıza ve cep telefonu numaranıza tanımadığınız kişilerden gelen linklere kesinlikle tıklamayın. Bu linklere yanlışlıklara tıklarsanız da karşınıza çıkan formları asla doldurmayın. Ayrıca bir antivirüs programı aracılığıyla virüs taraması gerçekleştirin. Öte yandan, bu saldırı türünden nasıl korunabileceğinize dair daha detaylı bilgilere buradan erişebilirsiniz.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chrome’da Varsayılan Arama Motoru Nasıl Silinir?

Chrome’da Varsayılan Arama Motoru Nasıl Silinir?

PDF'nin Microsoft Edge'de Açılması Nasıl Engellenir?

PDF’nin Microsoft Edge’de Açılması Nasıl Engellenir?