in

Kripto Para Borsalarında Hangi Emirler Kullanılır?

Emir turleri nelerdir

Bu içeriğimizde: Kripto para borsalarında hangi emirler kullanılır? Sorusunun cevabına ve konuyla ilgili diğer detaylara yer verdik.

Kripto para borsalarında hangi emirler kullanılır?

Kripto para borsalarında alım-satım işlemleri, çeşitli emir türlerine göre yapılmaktadır. Kullanıcılar, bu emir çeşitlerinden kendileri için en uygun olanını tercih ederler. En çok kullanılan emir türleri arasında: Piyasa emri, limit emri, stop-limit emir türleri bulunmaktadır.

Piyasa emri nedir?

Piyasa emri, kullanıcıların alış-satış işlemlerini anlık olarak gerçekleştirdikleri emir türüdür. Bir kripto para biriminin belirli bir fiyata gelmesini beklemeden, mevcut piyasanın sunduğu en iyi fiyattan anında almayı veya satmayı ifade eder. Bu emir türünde zaman ön plandadır, kullanıcılar işlemleri hemen o an gerçekleştirmek isterler. Ancak volatilitenin arttığı zamanlarda verilen emirlerin, o anki alış-satış fiyatından yüksek veya düşük kalma ihtimali vardır. Bu durumlarda verilen emirler; emir defterinde mevcut olan en iyi fiyatla eşleşir. Hızlı fiyat hareketliliklerinin olduğu zamanlarda kullanıcıların piyasa emri verirken daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi hâlde emirlerin; o anki fiyattan daha yüksek veya daha düşük bir fiyatla eşleşme ihtimali yüksektir.

Limit emri nedir?

Bu emir türü, kullanıcıların kripto para birimlerini istedikleri bir fiyattan almalarına ya da satmalarına dayanan emir türüdür. Bir kripto para birimini mevcut piyasa fiyatından daha düşük bir fiyata almak isteyen veya daha yüksek fiyattan satmak isteyen kullanıcılar; limit emrini kullanırlar. Ancak kullanıcılar, söz konusu kripto para birimlerinin belirledikleri fiyata gelene kadar beklemeleri gerekmektedir. Ayrıca, volatilitenin fazla olduğu zamanlarda, daha önce girilmiş olan limit emirlerin gerçekleşmeme veya sadece bir kısmının gerçekleşme olasılığı vardır. Bununla birlikte, bekledikleri fiyat hareketi gerçekleşmez ise ya da başka herhangi bir nedenden ötürü kullanıcılar; bu emirleri iptal edebilirler.

Stop-limit emri nedir?

Stop-limit emri, stop ve limit emir türlerinin bir arada olduğu emir türüne verilen isimdir. Sürekli piyasa takibi yapma imkânı olmayan kullanıcıların daha fazla tercih ettikleri bir emir türüdür. Kullanıcı, işlem gerçekleştireceği kripto para biriminin belirli bir fiyata ulaştıktan sonra daha fazla yükseleceğini düşünüyorsa; o fiyattan sonrasına alış emri girer. Örnek verecek olursak: BTC’nin 45 bin doları aştıktan sonra daha fazla yükseleceğini ve 55 bin dolara ulaşacağını düşünen yatırımcı, 45 bin dolar civarına bir alım emri girer. Ancak kullanıcı, satış yönlü emir de verebilmektedir. Stop-limit satış yönlü emir girilmesine örnek verecek olursak: BTC’nin 32 bin doların altına gerilediği takdirde daha fazla düşeceğini ve 28 bin dolara gerileceğini düşünen biri, 32 bin dolar civarına stop-limit satış emri girebilmektedir. Böylece zararını minimum seviyede tutmayı amaçlar.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OXT token nedir

OXT Token Nedir? Orchid Projesinin Avantajları Nelerdir?

iPhone vpn

En İyi iPhone VPN’leri!