in ,

Slipaj Nedir? Negatif Slipajdan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Slipaj nedir

Slipaj nedir? Negatif Slipajdan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Bu içeriğimizde: Pozitif ve negatif slipaj nedir? Negatif slipajdan korunma yöntemleri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Slipaj nedir?

Kripto para piyasası ve Forex piyasaları gibi çeşitli para piyasalarında; kullanıcıların verdikleri alım-satım emirleri ile asıl gerçekleşen işlemler arasındaki farkı ifade eder.

Slipaj, çeşitli para piyasalarında görülse de özellikle kripto para piyasalarında çok yaygındır. Bunun nedeni ise kripto para piyasalarındaki volatilitenin yüksek oluşudur. Slipaj, yatırımcı tarafından anlık olarak girilen bir emrin farklı bir fiyat üzerinden gerçekleşmesidir. Örnek verecek olursak: Fiyatı 5 dolar olan bir kripto para biriminden yüklü bir miktar alım yapmak isteyen bir yatırımcı var. Ancak söz konusu bu işlemi gerçekleştirmek istediği kripto para borsası yeterli likiditeye sahip değilse ve volatilitenin çok fazla olduğu bir zamansa; yatırımcı, 5 dolar olan kripto para birimini alana kadar aradan geçen süre içinde fiyat farkı oluşur. Bu nedenle o kripto para birimini 5 dolardan daha yüksek bir fiyattan almak durumunda kalır. Böylece yatırımcının verdiği alım emri; istediği fiyatın üzerinde gerçekleşmiş olur. Aradaki fiyat farkına ise “slipaj” denir. Ancak slipaj; pozitif slipaj ve negatif slipaj olmak üzere iki türlü gerçekleşir.

Pozitif Slipaj

Yatırımcı, herhangi bir kripto varlığı için belirli bir fiyattan anlık alım emri girer ve eğer bu işlem girilen emrin daha altındaki bir fiyatla eşleşirse; bu durum olumlu slipajı ifade eder. Örnek verecek olursak: Bir kripto varlığını 2 dolardan almak için emir giren yatırımcının verdiği alım emri 1,5 dolardan gerçekleşirse, bu olumlu slipajdır.

Negatif slipaj

Yatırımcı, bir kripto para birimini o anki fiyattan almak için alım emri girer ve bu emir istediği fiyattan daha yüksek bir fiyatla eşleşirse; bu durum olumsuz slipajı ifade eder. Örnek verecek olursak: 2 dolardan alım emri giren yatırımcının işlemi 2,5 dolardan gerçekleşirse, bu olumsuz slipajdır.

Negatif slipajdan korunma yöntemleri nelerdir?

  • Yatırımcıların, slipaj türlerinden tamamen korunmaları mümkün değildir. Ancak olumsuz slipajdan minimum düzeyde etkilenmek için piyasa emri yerine limit emri verebilirler. Bu sayede hangi fiyattan alım-satım işlemi gerçekleştirmek istiyorlarsa emirler o fiyattan gerçekleşir. Ayrıca emir türleri hakkında detaylı bilgiler için bu içeriğimize Kripto Para Borsalarında Hangi Emirler Kullanılır? göz atabilirsiniz.
  • Yatırımcılar, yüklü bir alım-satım işlemi gerçekleştirmek istediklerinde; bu işlemi tek seferde gerçekleştirmek yerine belirli bölümlere ayırıp gerçekleştirerek önlem alabilirler. Bu sayede olumsuz slipajdan etkilenme riskleri azalır.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (6 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göreceli Güç Endeksi (RSI) Nedir?

Göreceli Güç Endeksi (RSI) Nedir?

enjin coin nedir - enj coin nereden alınır - enjin fiyat analizi - kripto para enj

Enjin (ENJ) Nedir? Nasıl Çalışır? Enjin Coin Detayları!