in

Ücretsiz VPN Tehlikeleri! Neden Uzak Durmalısınız?

ucretsiz-vpn-tehlikeleri
ucretsiz-vpn-tehlikeleri

Ücretsiz VPN Tehlikeleri! Neden Uzak Durmalısınız?

Sansürün kitleleri kontrol altına almak için kullanıldığı ülkelerde VPN hayat kurtarıcı oluyor. Sansürü aşmanın yanında çok daha avantaj sunan VPN’leri hepimiz kullanıyoruz. Ancak hangi VPN servisini seçmemiz gerektiği konusunda sık sık ikileme düşüyoruz. Bu ikilemden bir tanesi ise ücretli ve ücretsiz VPN servisleri. Bazı kullanıcılar sırf para ödememek için ücretsiz servislere yöneliyor. Ancak ücretsiz VPN servisleri kârdan çok zarara uğratabilir. Bu içeriğimizde ücretsiz VPN tehlikeleri ve bu servislerden neden uzak durmanız gerektiğini anlatıyoruz.

Ücretsiz VPN Tehlikeleri: Verileriniz Risk Altında

VPN servisinin sunduğu en büyük avantaj anonimliktir. İnternet üzerinden ziyaret ettiğiniz her sitede ayak iziniz kalır. Ancak VPN servisleri bu ayak izlerini ve ziyaretleri anlamsız hareketlere çevirerek gizli kalmanıza neden olur. Bu da kişisel verilerinizin muhafaza edilmesi ve online olarak takip edilemememizin en büyük nedenidir. Ancak ücretsiz VPN servislerini tercih ettiğiniz takdirde karşılaşabileceğiniz problemlerden bir tanesi veri ihlalleridir. Ücretsiz servisler bir şekilde gelir elde etmek amacı ile bilgilerinizi üçüncü kişilere satabilir. Bu tür bilgi satımları genellikle kişisel reklam gösterimi amacı ile kullanılıyor. Yani gizlilik içerisinde ziyaret ettiğinizi düşünürken kişisel reklamlarda boğulmanız muhtemel.

Ücretsiz VPN Servislerinde Güvenlik Sorunu

Ücretsiz VPN servislerindeki bir diğer büyük sıkıntı ise güvenlik alanında. Bu tür servisler gelirlerini ya bilgileri satarak ya da reklam göstererek elde ediyor. Tabii bu gelirler ücretli servislerin yanında sönük kalıyor. Bu da hem performans hem de güvenlik gibi alanlarda eksikliklere yol açıyor. Teknoloji çağında siber saldırıları gelir elde etmek için kullanan bir kitlenin olduğunu biliyoruz. Güvenlik alanındaki eksiklikler de bu kişilerin iştahını kabartıyor. Bu durumda da saldırılar ile şifrelerinizin ve bilgilerinizin yanı sıra ziyaret ettiğiniz kişisel tercihlerinize de kötü niyetli kişi ulaşmış oluyor. Eğer ücretsiz olmasına rağmen bilgilerinizi satmayan bir servis kullanıyorsanız dahi bilgileriniz tam olarak güvence altında değil.

Performans Kaybı Yaşamanız Muhtemel

İnternet servis sağlayıcılarının bant genişliğini kısıtladığı durumlarda VPN servislerinin interneti hızlandırdığını biliyoruz. Ancak VPN servislerinin performansı pek çok şeye bağlı. Bunların başında serverlar geliyor. Ücretsiz VPN servisleri garanti gelir elde edemediği için minimum bütçe ile işlemlerini halletmek ister. Bu da kullanılan servis kötü olduğu için internetinizin maksimum performansını alamayacağınız anlamına gelir.

Ücretsiz VPN servislerinde yaşayabilmeniz muhtemel problemlerini sizlerle paylaştık. Bu ve buna benzer problemlerin önüne geçmek için ise yapmanız gereken şeyler oldukça basit. Elimize fiziksel bir ürün geçmediği için internet hizmetlerine para vermek istemiyoruz. Ancak ücretsiz servislerden uzak durmak bu çözümlerin başında geliyor. Diğer yandan yine düşük bütçeler ile kendi VPN servisinizi kullanmanız gayet kolay. Ayrıca her ücretli servise de sırf ücretli diye güvenmemiz gerektiğini belirtelim. Bir servisi tercih etmeden önce güvenilir yerlerden referans almakta fayda var. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kripto para borsası bybit - bybit - kripto para - kripto para borsaları bybit - bybit güvenli mi - bybit türkiye çalışanları

Bybit’te Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır? Basit Bir Rehber!

kendi-emojinizi-olusturabileceginiz-uygulamalar

Kendi Emojinizi Oluşturabileceğiniz Uygulamalar! 5 Öneri!