in

Veri Kurtarma Yazılımları Hakkında Bilgiler ve 13 Uygulama Önerisi!

veri güvenligi - veri kurtarma - data kurtarma - veri nedir - siber güvenlik
veri güvenligi - veri kurtarma - data kurtarma - veri nedir - siber güvenlik

Veri Kurtarma Yazılımları Hakkında Bilgiler ve 13 Uygulama Önerisi!

Bugün veri kurtarma yazılımları hakkında detaylara değineceğiz. Veri kaybetmenin birçok yolu var. Mutlaka herkes en az bir kere verilerini kaybetmiştir. Fakat en iyi veri kurtarma araçları bu sorunu çözebilir ve kaybettiğiniz verilerinizi geri getirebilir.

Ancak şunu unutmayın: Veri kurtarma yazılımları bazı zamanlar verilerinizin tamamını geri getiremez. Bazı veri kurtarma yazılımları ise verilerinizi hiçbir şekilde geri getiremez. Bu tür ihtimallerin olduğunu lütfen unutmayın.

Veri Kurtarma Yazılımları:

Veri kaybı yaşanmasının temel nedenleri aşağıdaki maddelerde yazdığı gibi. (Genel olaylar ele alınmıştır.)

 • Yanlışlıkla silme: Cihazınızdan bir dosyayı ya da fotoğrafı silme. Bu silme işleminin ardından geri dönüşüm kutusundan ya da çöp kutusundan da temizleme.
 • Programın silmesi: Bir programın beklemediğiniz bir dosyanızı ya da programınızı silmesi. Bu çok üzücü bir şey oluyor. Kişisel olarak konuşacak olursam geçtiğimiz günlerde başıma geldi ve birçok metin dosyam silindi. Geri getirmek için çok fazla zaman harcadım. Bu yüzden kullandığınız programlara kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Ben cihazı temizlemek isterken silmiştim.
 • Biçimlendirme: Bir veri birimini yeniden biçimlendirmeniz problemlere yol açabilir.
 • Önyükleme yapmayan bilgisayar: Bazı zamanlar bilgisayarlar hata verir ve önyükleme gerçekleştirmez. Bu da probleme yol açabilen farklı bir neden.

Bu sorunların bazılarına kullanıcılar neden oluyor. Bazıları ise normal aşınma ve yıpranmanın sonucu. Kısmi olarak bazıları ise virüslerden ya da donanım sorunlarından kaynaklı problemler.

Karşılaşabileceğiniz bozuk sürücülerin çeşitli belirtileri olabilir. Bunlar, aşağıdaki gibi hata mesajlarını içerir:

 • Disk biçimlendirilmedi. Şimdi biçimlendirmek istiyor musunuz?
 • Geçersiz ortam türü okuma sürücüsü İptal, Yeniden Dene, Başarısız!

Dünyada En Çok Kullanılan Veri Kurtarma Yazılımları:

 • Recuva
 • Disk Drill
 • Power Data Recovery
 • DMDE Free Edition
 • Stellar Data Recovery
 • Test Disk
 • Do Your Data
 • EaseUS Data Recovery Wizard
 • PhotoRec
 • Pandora Recovery
 • Minitool Power Data Recovery
 • Puran file Recovery
 • Pc Inspector file Recovery

Recuva:

Bu uygulama, Windows kullanıcıları için Piriform tarafından geliştirilen ve bedava yayınlanan bir veri kurtarma yazılımı. Recuva adlı uygulamanın bilgisayardaki silinen dosyaları güvenli bir şekilde kurtarması mümkün. Ayrıca Recuva’nın silinen USB bellek aygıtı ve SD kart dosyalarını kurtarabilmesi de mümkün.

Disk Drill:

Disk Drill, Windows kullanıcıları için belli bir limite kadar tamamen ücretsi olarak kullanılabiliyor. Belli bir limit sonrası ödeme yapılması gerekli. Her ne kadar böyle olsa da aslında 500 MB gibi bir veri için ücretsiz diyebiliriz. Hız ve kayıp arama konusunda oldukça kullanışlı. Windows kullanıcılarının birçoğunun en az bir kere kullandığı uygulamalardan birisi dememiz mümkün.

Test Disk:

TestDisk, kullanıcıların kayıp bölümleri kurtarmasına veya bozuk dosya sistemlerini onarmasına yardımcı olan ücretsiz ve açık kaynaklı bir veri kurtarma aracıdır. TestDisk, bozuk bir sürücü hakkında ayrıntılı bilgi toplaması mümkün. Bu bilgileri daha sonra analiz için bir teknisyene gönderin. Bu sayede daha kolay çözüm oluşturabilirsiniz. Oldukça kullanışlı bir uygulama. İhtiyacınız varsa göz atabilirsiniz.

Pandora Recovery:

Arayüz olarak oldukça kullanışlı olan Pandora Recovery adlı uygulama 500 MB’a kadar ücretsiz bir kullanım sunan başka bir kaliteli olduğunu düşündüğümüz bir uygulama. Yüzeysel taramanın yanında ekstra seçenekli dosya türlerini de tarıyor.

PhotoRec:

PhotoRec, çeşitli dijital kamera belleği, sabit disk ve CD-ROM’dan kayıp dosyaları kurtarmak için tasarlanmış, veri oyma tekniklerini kullanan metin tabanlı kullanıcı arayüzü ile veri kurtarma için ücretsiz ve açık kaynaklı bir yardımcı programdır. 480’den fazla dosya uzantısına sahip dosyaları kurtarabilir.

Veri kaybı yaşadıktan sonra kullandığınız herhangi bir uygulama ya da program oldu mu? Kullandığınız bu program – uygulama size ne kadar yardımcı oldu? Veri kurtarma uygulamaları ile ilgili içeriğimiz bittiğine göre hemen buraya tıklayarak hızlı bir şekilde farklı bir içeriğimizi okuyabilir ve web sitemizde zaman geçirmeye devam edebilirsiniz.

İlgili:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seri-katil-belgeselleri-netflix

Seri Katil Belgeselleri: En İyi Netflix Belgeselleri!

mainnet hakkinda bilgiler

Mainnet Hakkında Bilgiler! (Güncel 2022)