in

Bulut Yedekleme Kullanıyor Musunuz? Bu 3 Özellikten Emin Olun!

bulut yedekleme - bulut yedekleme siteleri - bulut yedekleme uygulamaları - bulut yedekleme teknolojisi
bulut yedekleme - bulut yedekleme siteleri - bulut yedekleme uygulamaları - bulut yedekleme teknolojisi

Bulut Yedekleme Kullanıyor Musunuz? Bu 3 Özellikten Emin Olun!

Bu içeriğimizde bulut yedekleme kullanan okuyucularımızın tam olarak neye ihtiyacı olduğunu düşünerekten bulut yedekeleme uygulamalarının 3 temel özelliğini ele almaya karar verdik.

Son zamanlarda kış indirimlerinin başladığı haberini de vermek istiyoruz. Birçok bulut yedekleme, VPN hizmeti ve parola yöneticisi kış indirimlerini başlattı. Bu konuda detaylı araştırmalara yaparak çok pahalı olan ürünleri de daha ucuza kullanabileceğinizin haberini verelim. Ayrıca içeriğimizde herhangi bir sponsor olmadığı için herhangi bir reklam cümlesi geçmeyeceğinin de garantisini veriyoruz.

İnternetin her köşesinde dolaşan, sizi soymak ve cihazlarınızı karıştırmak isteyen siber suçlular var. Yanlış siteyi ziyaret ederseniz veya kötü amaçlı bir bağlantı açarsanız, gadget’ınızda depolanan her kritik dosyayı bozabilecek kötü amaçlı yazılım biçimlerine bulaşma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bu yüzden tüm dosyalarınızı yedeklemeniz son derece önemli. İsteyeceğiniz son şey, değerli belgelere fidye yazılımıyla şifrelenmiş bir şekilde sahip olmak ve sırf kendi verilerinize tekrar erişmek için bir dolandırıcıya ödeme yapmak zorunda kalmak olabilir. Fakat şunu hatırlatmalıyım; eğer bir fidye yazılımı cihazınıza bulaştıysa ödeme yapmayı kabul etmek yerine durumu ilk olarak siber suçlara bildirin. Ardından fidye virüsünü temizleyebilen şirketlerle iletişime geçin. İletişime geçtiğiniz şirket ile aynı şehirde olmaya özen gösterin. Çünkü çalışanlar cihazınıza fiziksel olarak erişmek isteyebilir, böylelikle hiç zaman kaybetmeden iletişime geçebilirsiniz.

Eğer bir bulut yedekleme kullanıyorsanız bu uygulamanın bilgisayarlar dışında tablet ve mobil cihazlarda da aktif olarak çalıştığından emin olun. Şifrelemesine, veri kurtarma ve kaydetme konusunda nasıl bir yol izlediğine, arayüzüne ve kullanım kolaylığına dikkat edin. Peki bahsettiğimiz 3 temel şey ne?

1. Tüm sabit sürücünüzü koruyun:

Cihazların sabit diskleri belli bir süre sonra ister istemez yıpranıyor. Eğer cihazınıza fiziksel olarak bir zarar gelirse ya da sabit sürücünüz bozulursa bulut yedekleme sayesinde hızlıca verilerinize erişebilirsiniz. Bulut yedekleme kullanırken mutlaka iki aşamalı doğrulama kullanarak verilerinizin güvenliğini birkaç kat daha artırın. Ucuz diye adı bilinmeyen, güvenilir olmayan bir bulut yedekleme uygulaması kullanmamaya gayret gösterin. Tüm sistem verilerinizi herhangi bir disk arızasından, kritik dosyaların yanlışlıkla silinmesinden veya yazılımla ilgili sorun çıkmasından korumanın en iyi kesinlikle bir bulut yedekleme uygulamasında kopyasını oluşturmak.

İlgili:

2. Gizlilik ve güvenlik

Verilerinizin güvenliğine ve gizliliğine sizin kadar önem veren bir şirket bulmak oldukça önemli. Hassas dosyalarınızı nasıl ki herkesle paylaşmıyorsunuz, aynı şekilde güvenilmeyen şirketlerle de paylaşmamak gerekiyor.

Şifreleme:

Verileriniz, aktarım ve depolama sırasında 256 bit AES şifreleme sunan uygulamaları tercih edin. Ayrıca bu şifrelemeye ek olarak hesabınız için özel bir anahtar oluşturarak gizliliğinizi en üst seviyeye çıkartabilen bulut yedeleme uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Bu, verilerinize sizden başka kimsenin erişemeyeceği anlamına geliyor. Bu tür gizliliğe sahip olmak istiyorsanız ne yazık ki Google Drive veya Icloud bu özellikleri sunmuyor.

Fiziksel güvenlik:

Dosyalarınızın yalnızca çevrimiçi aktarılırken değil, her zaman korunması gerekiyor. Bu, onları barındıran şirketin de fiziksel bir güvenlik sistemi uygulaması gerektiği anlamına gelir. Eğer bir bulut depolama uygulaması kullanacaksanız mutlaka uygulamanızın verileri nerelerde, hangi ülkelerde barındırdığına dikkat edin. Ayrıca tesislerde ne tür bir güvenlik önlemi olduğunu da mutlaka araştırın. Örneğin duman algılama, yangın söndürme sistemleri, hareket sensörleri vb. gibi ek birçok özellik sunan şirket var.

Ağ güvenliği:

Ağ güvenliği hakkında çok fazla konuşuyoruz değil mi? Bir siber suçlu ağınızı ihlal ederse, cihazlarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırabilir ve tüm dosyalarınızı çalabilir. Ancak, endişelenmeniz gereken yalnızca ev ağınız değil. İş yaptığınız şirketlerin de ağ güvenliğine öncelik vermesi gerekiyor. Bu yüzden çalıştığınız yerlerin ağlarına pek fazla güvenmeyin. Ya da güvenliği artırması için iş yerinizle belli iş birlikleri içerisinde olun. Bazı bulut depolama uygulamaları, bilinen uygulama ve hizmet güvenlik açıklarını kontrol etmek için ağ altyapısına ilişkin periyodik üçüncü taraf incelemelerine sahip. Bu, ağın güvenli olmasını ve dosyalarınızı her zaman korumayı sağlayan bir özellik.

3. Hız

Önemli belgelerin korunması söz konusu olduğunda ortalığı karıştırmak istemeyeceğini düşünüyoruz. Verileri yedekleme hizmetinize ne kadar hızlı aktarırsanız o kadar iyidir değil mi? Bulut depolama uygulamalarının birçoğu ile büyük miktarda veriyi zahmetli bir işlemden geçmek zorunda kalmadan hızlı bir şekilde aktarabilirsiniz. Buradaki hız konusu kısmen kendi ağınız ile ilgili olsa da kullandığınız uygulamanın da cihazınızı ve ağınızı pek fazla kasmaması gerekiyor. Bu 3 özelliği ve birkaç cümle ile bahsettiğimiz diğer özellikleri dikkate alırsanız kesinlikle güvenli bir yedekleme süreci yaşamış olursunuz.

İçeriği Oyla

1 Comments

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hqdefault 2

Kripto Paralarda Güvenlik! Kripto Paralarınızı Çalınmaya Karşı Koruyun!

android görüşme kaydetme - android görüşme kaydedici - görüşme kaydedici uygulamalar - iphone görüşme kaydetme

Android Görüşme Kaydedici: Bu Uygulamalar Nelerdir?