in

Dijital Oyun Türleri Nelerdir?

oyun - dijital oyun - çevrimiçi oyun - çok kişili oyun - internetsiz oyun
oyun - dijital oyun - çevrimiçi oyun - çok kişili oyun - internetsiz oyun

Dijital Oyun Türleri Nelerdir?

Bu içeriğimizde dijital oyun türleri nelerdir sorusunu cevaplayacağız. Çünkü son zamanlarda bu konuya olan ilgi oldukça artmış durumda.

Dijital oyunlar; kontrol mekanizmaları, teknik özellikler, içerik gibi farklı açılardan incelenip sınıflandırılabilir. Dünya üzerindeki popüler olan sıralama ise şu şekildedir.

Dijital Oyun Türleri Nelerdir?

Konsol Oyunları; Geleneksel kontrol mekanizmaları olan klavye ve fare gibi konsollar yerine özel kontrol mekanizmalarının kullanımının artması sonucu konsol oyunlarının da oynanmasında büyük bir artışa neden olmuştur. Artık konsol oyunlarını oynarken vücut hareketleriniz ile etkileşime geçebildiğiniz gibi sanal gözlüklerle oyunun boyutunu yaşayabiliyor, görebiliyorsunuz. Oldukça çeşitlilik gösteren konsol oyunlarının cinsiyet ve  yaş ayrımı yapılmaksızın büyük kitleler tarafından oynandığı bilinmektedir. 

Masaüstü Oyunları; Kişisel bilgisayarların ortaya çıktığı andan itibaren oyun geliştirilen bir oyun türüdür. Klasik kontrol mekanizmaları olan direksiyon, fare, klavye gibi kontrol cihazları ile kontrol edilirler. Günümüzde masaüstü oyunlarının yerini daha çok online (çevrimiçi) oyunlar almıştır.

Çevrimiçi (online) Oyunlar:
 Bir bilgisayar internete bağlanıp ağ üzerinden çok oyunculu veya tek oyunculu olarak oynanabilen oyunlardır.  Bir çok rol yapma oyunu ve nişancı oyunları da bu oyun türüne dahil oyunlardır. Çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları arasında tüm dünyada büyük ses getiren League of Legends adlı oyundur.  Oyunu oynayan kadın sayısı her geçen gün artarken erkek kullanıcılarının sayısı ise dudak uçuklatacak bir sayıya ulaşmıştır.

Mobil Oyunlar: Telefonlardaki ve tabletlerdeki oyun türleridir. Sürekli olarak yanlarında taşıdıkları makinelerinde istedikleri zaman oynayabildikleri oyunlardır. Oldukça geniş bir çeşit yelpazesi bulunan mobil oyunların her yaş aralığına ve cinsiyetten kullanıcıya sahiptir. Eğitici oyunlar, mobil oyunların en gözdeleri arasında yer alıyor. 

Gündelik Oyunlar: Geleneksel dijital oyunlardan temelde farklılık gösterir. Bu faklılık basit kuralları olan ve karmaşadan uzak, özel bir beceri gerektirmeyen oyunlardır. Genel itibari ile kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Otobüste, yatakta veya tv başında oynanan oyunlardır. 

İlgili:

Oyuncuların alması gereken güvenlik önlemleri nelerdir?

Oyuncular işletim sistemlerini güncel tutmalıdırlar. Çünkü zararlı yazılımlar genelde güncel olmayan sistemlere saldırırlar.

Bilmedikleri bağlantılara (özellikle kısaltılmış linklerden çıkan bağlantılara) tıklamamaları gerekir.

O bağlantılardan gelen hesap – profil girişlerinizi gerçekleştirmemeniz gerekmektedir.

İçeriği ve üreticisi belli olmayan programları kurmamanız gerekir.

Oyunlar için geliştirilen hileler her zaman olumlu sonuç vermeyebilir ve hesabınızın çalınmasına neden olabilir.

Güçlü şifreler seçerken aynı zamanda anti – virüsler kullanın. Ve son olarak şifrelerinizi başkaları ile paylaşmayın.

Lorentlabs üzerinden farklı bir içeriğimizi hızlıca okuyabilirsiniz. Fakat içeriklerimizi okumadan önce ana sayfamıza göz atmanızı öneririz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

facebook - facebook reklamlarını engelleme - facebook reklam engelleme

Telefon ve Tabletleriniz İçin En iyi E-Kitap Okuyucular!

kaspersky-vpn-nedir-yeni-baslayanlar-icin-vpn

Kaspersky VPN İncelemesi ve Yeni Güncellemeye Dair Her Şey!