in

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır? Artıları ve Eksileri!

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır? Artıları ve Eksileri!

Bir kripto para sahibi olmanın tek yolu kripto para borsaları değil. Kripto paralar madencilik ile de elde edilebiliyor. Belirli sistemler ve düzenekler kripto para madenciliği yapmanıza olanak sağlıyor. Kripto para madenciliği hakkında merak edilen soruları yanıtlarken madenciliğin artılarından ve eksilerinden de bahsediyoruz. Her şeyin başlangıcı olan o soru ile başlayalım.

Kripto Para Madenciliği nedir?

Şifreleme bilimi kriptografi kullanılarak üretilen sanal varlıklar kripto para olarak adlandırılıyor. Kripto paralar üretilirken teknolojiye ise Blockchain denir. Block zincirler üzerine şifrelemeler kullanılarak üretilen kripto paraların diğer bir üretim metodu ise madenciliktir. Kripto para madenciliği veya mining denilen bu metodu kullanan kullanıcılara ise madenci denilmektedir.

Kullanıcıyı odak noktasına alan madencilik işleminin yapılması için farklı teknikler ve donanımsal cihazlar kullanılır. Madencilik ağına katılan kullanıcılar blok zincirde bulunan yeni işlemleri doğrulayarak kripto paranın sürekliliğini sağlamış olur. Madencinin sağladığı bu katkı sayesinde kripto paraların temel vizyonu olan merkeziyetsiz ağ daha güvenli hale gelmiş olur. Bu işlemin sonunda madenci kazdığı kripto parayı ödül olarak kazanır.

Blockchain sistemine yeni blokların eklenmesi sağlanarak madencilik mümkün olur. Bir blok zincir oluşturulurken sisteme yeni bilgilerin girilmesi gerekir. Yeni eklenecek bilgilerin ağa eklenmesi için bazı matematiksel formüller ile bu bilgilerin şifrelenmesi şarttır. Bu şifrelemeleri yaparak yeni eklenecek bloğa ön ayak olan madenci ise kripto para ödülü alır. Böylece kripto para madenciliği işlemi tamamlanır.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliği yapmak için birden fazla yöntem bulunsa da temelinde hepsi aynı mantık ile çalışır. Öncelikle madencilik yapmak için donanımsal bazı ürünlere ihtiyacınız var. Bu parçalar ekran kartı, işlemci ve harddisk gibi donanımsal parçalardır. Madencilik yaparken hızı yüksek ürünlerin tercih edilmesi önemlidir. Çünkü hız ne kadar artarsa geliriniz de aynı ivme ile artacaktır. Bu yüzden madencilik yapma gibi bir düşünceniz var ise kaliteli parçalar kullanmanız oldukça önemlidir.

Donanımsal sorunları hallettikten sonra yazılım alanında yapmamız gerekenlere göz atalım. Öncelikle bir adet kripto para cüzdanına ihtiyacımız var. Kazdığımız kripto paraları bu cüzdana alacağız. Ardından madencilik havuzu olan bir kripto para ağına üye olmanız gerekiyor. Tüm bunları yaptıktan sonra cihazınız ile kripto para madenciliğine başlamakta özgürsünüz.

Madenciliğin Artıları:

  • Madencilik ile pasif gelir elde edersiniz.
  • Kripto paralara her geçen gün ilgi artıyor, bu da kripto paraların değerini arttırıyor. Böylece hem kazım yapıp hem de değer kazanan kripto paralarınızdan kâr elde etmeniz gayet mümkün.
  • Sisteminizi kurduktan sonra rutin kontroller dışında herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.
  • Her ne kadar ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de ülkemizde madencilik yapmanın suç olduğuna dair herhangi bir yasa yok.
  • Şu an için vergilendirmeden muaf bir gelir kapısı olduğu için sisteminizi kurduktan sonra tek gideriniz elektrik faturanız. Bu da bu işin kârını arttıran önemli bir etken.

Madenciliğin Eksileri:

  • Madencilik yapmaya müsait pek çok kripto paranın dünyadaki milyonlar tarafından kazıldığı su götürmez bir gerçek. Bundan dolayı madenciliğin mümkün olduğu rezerv git gide azalıyor. Böylece düne oranla harcadığınız aynı enerji ve aynı zamanla daha az gelir elde ediyorsunuz.
  • Kullanılan donanımsal cihazların madencilik gibi çok yorucu bir işleme ne kadar dayanacağı tamamen şans. Yani yeni kullanmaya başladığınız ekran kartınız kendi parasını çıkaramadan kendini imha etme olasılığı var.
  • Özellikle merkezi olmayan bir sisteme pek çok devlet karşı olduğu için kripto para müdahaleleri ile sizi zarar ettirecek yasalara imza atabilirler.
  • Madencilik için kullanılan enerjinin dünyamız için ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz. Uzmanlar, 2033 yılına kadar sadece madencilik yüzünden dünyamızın iki derece ısınacağını öngörüyor.

Kripto para madenciliği her geçen gün dikkat çekmeye devam ediyor. Her ne kadar pasif gelir olarak düşünsek de bu işlemin dünyamıza verdiği zarar ve sonunun öngörülemez olması bir gerçek. Bu yüzden madencilik yapmaya başlamadan önce tüm artıları ve eksileri ile durumu değerlendirmekte fayda var. Bu yazımızda sizlere artıları ve eksileri ile Kripto Para Madenciliği ile ilgili bilgi vermek istedik. Her ne kadar objektif olsak da madenciliğe başlamadan önce dünyaya verdiği zararı araştırmada fayda var. Sağlıcakla Kalın!

İlgili :

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit

Bybit, Kurumsal Müşteriler için 100 Milyon Dolarlık Destek Fonu Oluşturdu!

oyun teorisi

Oyun Teorisi ve Kripto Paralar!