in

Pyth Network Nedir? Pyth Projesinin Özellikleri Nelerdir?

pyth network

Pyth Network nedir? Pyth Projesinin Özellikleri Nelerdir?

Bu içeriğimizde: Pyth Network nedir? Pyth özellikleri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve bu projeyle ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Pyth Network nedir?

Pyth Network, Solana desteğiyle geliştirilen ve ağlar arası gerçek zamanlı veri aktarımını sağlayan; bir oracle çözümü projesidir.

Oracle nedir?

Blockchain oracle’lar, zincir dışında yer alan çeşitli verilerin; zincirlerdeki uygulamalara ve akıllı kontratlara iletilmesini sağlayan teknolojiyi ifade eder. Bir blokzincirinde yer almayan hava durumu veya emtia fiyatları gibi çeşitli veriler, oracle sayesinde bu zincire ulaştırılabilir. Bununla birlikte Oracle teknolojisi hakkında detaylı bilgiler için bu içeriğimize Blockchain Oracle Nedir? Oracle Türleri Nelerdir? göz atabilirsiniz.

Pyth projesinin özellikleri nelerdir?

  • Pyth, finans piyasalarına ait gerçek zamanlı verilerin; merkeziyetsiz finans uygulamalarına (dApp) yansıtılmasını sağlayan bir projedir.
  • Pyth Network, yüksek güvenlikli düğümler (node) tarafından doğrulanan piyasa verilerini, saniyenin altında bir hızla merkeziyetsiz finans uygulamalarına iletilmesini sağlar.
  • Bu proje, tek bir doğrulayıcı yerine ağ üzerinde birçok doğrulayıcıya yer verir. Bu sayede her doğrulayıcının ilettiği veri bir araya getirilir ve bunun sonucunda en doğru olan verinin yansıtılması amaçlanır.
  • Pyth ağında veri sağlayıcı olan ve çeşitli görevlerle ağa destek veren kişiler, bunun karşılığında PYTH token ödülü kazanırlar. Ancak sağlanan verilerin doğruluğu ile ödül kazanımı doğru orantılıdır. Yanlış veri aktarımı yapan görevliler, ödüllerden faydalanma hakkını kaybederler.
  • Bu proje; Jump Trading, Virtu Financial, Genesis Global Trading, GTS ve FTX gibi önemli yapılardan destek görmektedir.

Pyth ağ katılımcıları: yayıncılar, tüketiciler ve delegeler

Yayıncılar: Bu bölümde yer alan görevliler, güncel piyasa verilerine sahip olan kişilerden oluşur. Yayıncılar, piyasa verilerinin gerçek zamanlı olarak iletilmesini sağlarlar ve bu hizmet karşılığında ödül kazanırlar. Pyth protokolü, ilettikleri her doğru veri için yayıncıları ödüllendirmektedir.

Tüketiciler: Müşteriler, anlık fiyat verilerini takip eder, bu verileri akıllı kontratlara veya merkeziyetsiz finans uygulamalarına aktarır. Ayrıca isteyen tüketiciler, aldıkları bu veri hizmeti karşılığında ödeme yapabilirler.

Delegeler: Bu bölümde yer alan görevliler, yayıncılar tarafından sağlanan verilerin doğruluğunu takip ederler. Ayrıca delegeler, Pyth tokenlerin paylaştırılmasından da sorumludur.

Pyth Network yorumu

Bu proje; döviz, emtia ve kripto para piyasasına ait verilerin gerçek zamanlı bir şekilde saniyenin altında bir hızla merkeziyetsiz uygulamalara iletilmesini sağlar. Pyth ağı, birçok blokzincirine kolay bir şekilde anlık veri aktarımı yapılmasını ve kullanıcıların güncel verileri güvenli bir şekilde takip edebilmesini sağlamaktadır. Projenin sahip olduğu özellikler dolayısıyla gelecekte adından daha sık söz ettirmesi öngörülmektedir.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dubai-bybit-bae

Kripto Para Platformu Bybit, Global Merkezini Dubai’ye Taşıyor!

Apple ve Facebook Kullanıcı Verilerini Sahte Avukatlara Kaptırdı!

Apple ve Facebook Kullanıcı Verilerini Sahte Avukatlara Kaptırdı!